01Viktiga Slutsatser
- Ungern importerade varor till ett värde av 150,65 miljarder USD 2023, en minskning med 5,45 % från 159,33 miljarder USD 2022, trots att landets export steg samma år.
- Elektriska maskiner ledde alla importkategorier med 21,13 % (31,83 miljarder USD), vilket återspeglar de komponenter och chips som matar Ungerns monteringsfabriker.
- Mineralbränslen rankades på fjärde plats med 10,04 % (15,13 miljarder USD), en kategori som fortfarande inkluderar rysk olja och gas som rör sig under EU:s sanktionsundantag.
- Tyskland stod för 22,71 % av importen, värd 34,21 miljarder dollar, Ungerns i särklass största källa.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $117,3mdr | $113,4mdr | $139,1mdr | $159,3mdr | $150,6mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $34,2mdr | 22,7% |
| 2 | Kina | $9,9mdr | 6,6% |
| 3 | Österrike | $9,4mdr | 6,3% |
| 4 | Tjeckien | $8,5mdr | 5,6% |
| 5 | Polen | $8,4mdr | 5,6% |
| 6 | Sydkorea | $8,3mdr | 5,5% |
| 7 | Slovakien | $7,9mdr | 5,3% |
| 8 | Nederländerna | $7,7mdr | 5,1% |
| 9 | Ryssland | $6,2mdr | 4,1% |
| 10 | Italien | $5,8mdr | 3,8% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $31,8mdr | 21,1% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $21,1mdr | 14,0% |
| 3 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $15,6mdr | 10,3% |
| 4 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $15,1mdr | 10,0% |
| 5 | Farmaceutiska produkter | $6,9mdr | 4,6% |
| 6 | Plast och artiklar därav | $6,5mdr | 4,3% |
| 7 | Diverse kemiska produkter | $5,3mdr | 3,6% |
| 8 | Varor av järn eller stål | $3,4mdr | 2,2% |
| 9 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $3,2mdr | 2,1% |
| 10 | Järn och stål | $3,1mdr | 2,1% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Komponenter och chips dominerar vad Ungern importerar
Ungern importerade varor till ett värde av 150,65 miljarder USD 2023. Elektriska maskiner och utrustning ledde varje kategori med 21,13 % av det totala antalet, värt 31,83 miljarder USD. Mycket av det återspeglar komponenter, delar och halvledare som flyter in i samma monteringsfabriker som driver Ungerns exportsiffror, snarare än färdig konsumentelektronik. En europeisk branschorganisation för fordonslogistik dokumenterade att Ungern direkt fastnade i den globala halvledarbristen, och noterade att Mercedes-Benz stoppade produktionen vid sin fabrik i Ungern i december 2021 och Suzuki ställde sin ungerska fabrik på tomgång i två veckor i september 2021, båda på grund av komponentbrist. Sådana avsnitt illustrerar hur hårt Ungerns tillverkningsproduktion är knuten till inkommande chip- och komponentförsörjning. Det beroendet minskar åt båda hållen när globala elektronikförsörjningskedjor störs. Maskiner och mekaniska apparater följde med 14,01 % (21,11 miljarder USD). Fordon tog 10,34 % (15,57 miljarder USD), en kategori som inkluderar de delar och underenheter som matar Ungerns egna fordonsmonteringsfabriker lika mycket som färdiga bilar.
Mineralbränslen rankades på fjärde plats med 10,04 % (15,13 miljarder USD). Ungern fortsätter att importera rysk råolja genom Druzhba-rörledningen under ett öppet EU-undantag, och rysk naturgas genom TurkStream, arrangemang som EU bara har gått med på att fasa ut senast 2028. Denna utskärning återspeglar Ungerns landlåsta geografi och dess raffinaderiers beroende av rörledningsförsörjning. Det är en ståndpunkt landet har försvarat även när större delen av EU flyttade bort från rysk energi efter 2022. Ungerska tjänstemän har hävdat att alternativa rörledningsvägar ännu inte kan matcha Druzhbas kapacitet. Det argumentet är en del av varför undantaget har bestått år efter det att det bredare EU-embargot trädde i kraft.
Farmaceutiska produkter ökade med 4,56 % (6,87 miljarder USD), och plast och artiklar därav bidrog med 4,29 % (6,46 miljarder USD). Kemiska produkter som inte klassificeras någon annanstans tog 3,55 % (5,35 miljarder USD). Järn- eller stålartiklar ökade med 2,24 % (3,38 miljarder USD), optiska, fotografiska och medicinska instrument bidrog med 2,13 % (3,21 miljarder USD), och järn och stål stängde ut de tio bästa kategorierna med 2,06 % (3,11 miljarder USD).
Tyskland levererar nästan en fjärdedel av allt som Ungern importerar
Tyskland levererade 22,71 % av Ungerns import 2023, värd 34,21 miljarder dollar, den i särklass största enskilda källan, en återspegling av de djupa tillverkningsbanden som täcks ovan. Kina följde med 6,60 % (9,94 miljarder USD), en leverantör vars andel har växt tillsammans med kinesiska investeringar i Ungerns batteri- och elektroniksektor, och Österrike tog 6,27 % (9,44 miljarder USD). Tillsammans utgjorde dessa tre främsta leverantörer 35,58 % av det totala importvärdet, en lägre koncentration än på exportsidan, där Tyskland ensamt står för en större andel.
Tjeckien lade till 5,65 % (8,51 miljarder USD) och Polen bidrog med 5,59 % (8,41 miljarder USD), båda nära regionala tillverkningspartners som matar samma centraleuropeiska leveranskedjor. Sydkorea tog 5,48 % (8,25 miljarder USD), en leverantör som är nära knuten till Ungerns växande EV-batteriindustri och dess sydkoreanskägda produktionskapacitet. Slovakien lade till 5,27 % (7,94 miljarder USD) och Nederländerna bidrog med 5,09 % (7,67 miljarder USD). Ryssland tog 4,12 % (6,20 miljarder USD), i överensstämmelse med de rörledningsenergiflöden som beskrivs ovan, och Italien stängde topp tio-listan på 3,85 % (5,79 miljarder USD).
Importen sjönk 2023 efter en post-pandemisk ökning
Ungerns importsumma ökade i tre raka år innan den lättade 2023. Den låg på 117,32 miljarder dollar 2019, och sjönk sedan till 113,42 miljarder dollar 2020 då pandemiska störningar dämpade den globala handeln. Den återhämtade sig kraftigt till 139,13 miljarder dollar 2021, och steg sedan ytterligare till 159,33 miljarder dollar 2022, ett år då energipriserna steg i Europa efter Rysslands invasion av Ukraina. Totalt 2023 på 150,65 miljarder dollar, en minskning med 5,45% från år till år, markerar den första årliga nedgången under detta femårsfönster.
Denna nedgång står i kontrast till Ungerns exporttotal, som ökade med 5,78 % under samma period, en ovanlig uppdelning mellan de två sidorna av Ungerns handelsbalans. Lättnade energipriser efter 2022-toppen står sannolikt för mycket av nedgången, eftersom mineralbränslen utgör en mindre importräkning när olje- och gaspriserna drar sig tillbaka från en topp. Långsammare återuppbyggnad efter 2022 års störningar i leveranskedjan kan också ha spelat en roll, eftersom tillverkare som byggde upp extra komponentlager under chipbristen drog ner dessa lager istället för att importera i samma takt. Huruvida nedgången 2023 visar sig vara tillfällig eller markerar en ny normal för Ungerns importräkning beror sannolikt på hur snabbt energipriserna och efterfrågan på komponenter sätter sig i ett mer stabilt mönster framöver. Oavsett vilket är skillnaden mellan fallande import och stigande export under samma år en påminnelse om att de två sidorna av ett lands handelsbalans inte alltid rör sig tillsammans, även när de drivs av samma underliggande tillverkningsbas.