01Belangrijkste Punten
- Estland importeerde in 2023 voor 23,44 miljard dollar aan goederen, een daling van 14,88% ten opzichte van 27,54 miljard dollar in 2022, een daling die de exportkant dat jaar nauw volgde.
- Duitsland leverde 11,12% van de import, met een waarde van 2,61 miljard dollar, de belangrijkste leverancier van Estland, gevolgd door China met 9,27%.
- Elektrische machines voerden elke importcategorie aan met 12,43% ($2,91 miljard), nipt vóór voertuigen met 12,18% ($2,86 miljard).
- De drie grootste leveranciers van Estland, Duitsland, China en Finland, vertegenwoordigden 29,03% van de totale importwaarde, een minder geconcentreerde lijst dan de exportkant.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $18,7mld | $17,8mld | $24,2mld | $27,5mld | $23,4mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Duitsland | $2,6mld | 11,1% |
| 2 | China | $2,2mld | 9,3% |
| 3 | Finland | $2,0mld | 8,6% |
| 4 | Overig Europa, n.e.g. | $1,6mld | 6,7% |
| 5 | Litouwen | $1,5mld | 6,6% |
| 6 | Polen | $1,5mld | 6,4% |
| 7 | Letland | $1,2mld | 5,2% |
| 8 | Zweden | $1,1mld | 4,8% |
| 9 | Italië | $717,6mln | 3,1% |
| 10 | Nederland | $706,0mln | 3,0% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $2,9mld | 12,4% |
| 2 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $2,9mld | 12,2% |
| 3 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $2,5mld | 10,9% |
| 4 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $2,3mld | 9,9% |
| 5 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $879,2mln | 3,8% |
| 6 | Farmaceutische producten | $804,2mln | 3,4% |
| 7 | IJzer en staal | $758,2mln | 3,2% |
| 8 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $704,1mln | 3,0% |
| 9 | Artikelen van ijzer of staal | $644,5mln | 2,7% |
| 10 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $522,5mln | 2,2% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Geen binnenlandse autofabrikant betekent dat elk voertuig per schip of per spoor arriveert
Estland importeerde in 2023 voor 23,44 miljard dollar aan goederen, een daling van 14,88% ten opzichte van 27,54 miljard dollar het jaar daarvoor, een daling die bijna overeenkomt met de daling van 14,80% aan de exportkant datzelfde jaar. Elektrische machines voerden elke importcategorie aan, met een waarde van 2,91 miljard dollar, of 12,43% van het totaal, dezelfde categorie die ook bovenaan de exportlijst van Estland staat, wat weerspiegelt hoe nauw de elektronicasector van het land verweven is in bredere Europese toeleveringsketens. Voertuigen staan op de tweede plaats met 12,18% ($2,86 miljard). Estland heeft geen eigen OEM-autofabriek of massaproductie van voertuigen, dus elke auto op de Estse wegen komt uit het buitenland, ook al bouwt het land een groeiende niche op in autosoftware en geconnecteerde mobiliteitstechnologie in plaats van fysieke autoassemblage.
Minerale brandstoffen staan op de derde plaats met 10,87% ($2,55 miljard), een cijfer dat overeenkomt met de eigen positie van Estland als exporteur van schalieolie. De schalieolie-industrie van Estland, die draait op een uniek proces dat teruggaat tot 1924, is sterk op de export gericht: ruim 81% van de omzet van de chemische industrie gaat naar het buitenland. Omdat Estland zelf geen ruwe olie produceert en de meeste binnenlandse schalieolieproductie wordt verscheept in plaats van thuis te blijven, moet het land nog steeds de benzine, diesel en andere geraffineerde aardolieproducten importeren die Estse voertuigen feitelijk van brandstof voorzien. Dat is de reden waarom een land dat brandstof naar waarde exporteert minerale brandstoffen nog steeds als een belangrijke importcategorie beschouwt. De twee brandstofstromen dienen vrijwel geheel verschillende doeleinden, en geen van beide vervangt de ander op de eigen binnenlandse markt van Estland.
Machines en mechanische apparaten voegden 9,92% ($2,32 miljard) toe, waarmee ze de top vier compleet maken die wordt gedomineerd door elektronica, voertuigen, brandstof en industriële apparatuur. Plastics droegen 3,75% bij (879,23 miljoen dollar) en farmaceutische producten 3,43% (804,23 miljoen dollar), een categorie die gevormd wordt door de beperkte binnenlandse productie van geneesmiddelen. IJzer en staal voegden 3,23% ($758,20 miljoen) toe, gekoppeld aan de lopende bouwwerkzaamheden. Hout en houtartikelen droegen 3,00% bij ($704,12 miljoen), een kleiner aantal dan de positie van dezelfde categorie aan de exportkant, maar nog steeds opmerkelijk voor een land met zulke uitgestrekte bossen, wat duidt op een toeleveringsketen waarin ruw of halfverwerkt hout meer dan eens de grens oversteekt voordat het een uiteindelijke koper bereikt. IJzer- of staalartikelen voegden 2,75% ($644,47 miljoen) toe, en optische, fotografische en medische instrumenten sloten de top tien af met 2,23% ($522,54 miljoen).
Duitsland verdringt China en Finland bovenaan de leverancierslijst
Duitsland leverde 11,12% van de Estlandse import, ter waarde van 2,61 miljard dollar, de grootste afzonderlijke bron. China stond op de tweede plaats met 9,27% ($2,17 miljard), en Finland volgde met 8,64% ($2,02 miljard), de belangrijkste exportbestemming van Estland, maar slechts derde aan de importkant. Gecombineerd vertegenwoordigden deze drie leveranciers 29,03% van de totale importwaarde in 2023, een opmerkelijk minder geconcentreerde top drie dan de 36,20% aan de exportkant van Estland.
Een douanecategorie 'Overig Europa, nes', die zendingen omvat die niet per specifiek land zijn uitgesplitst, voegde 6,69% ($1,57 miljard) toe. Litouwen droeg 6,58% ($1,54 miljard) bij, en Polen voegde 6,43% ($1,51 miljard) toe. Letland nam 5,16% ($1,21 miljard) voor zijn rekening, en Zweden droeg 4,80% ($1,13 miljard) bij. Italië voegde 3,06% ($717,62 miljoen) toe, en Nederland sloot de top tien af met 3,01% ($706,02 miljoen). Alle Baltische en Scandinavische buurlanden die prominent op de exportlijst van Estland voorkomen, komen hier ook voor, wat onderstreept hoeveel handel zich in deze regio in beide richtingen beweegt in plaats van in één richting.
Import en export zijn bijna in lockstep geëvolueerd
Het importtotaal van Estland volgde bijna hetzelfde vijfjarige pad als het exporttotaal. In 2019 bedroeg deze 18,67 miljard dollar, maar daalde vervolgens naar 17,76 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de wereldhandel aan banden legde. Deze steeg naar 24,20 miljard dollar in 2021 en steeg verder naar 27,54 miljard dollar in 2022, het hoogtepunt van deze periode van vijf jaar. Het totaal van 23,44 miljard dollar in 2023 betekende een daling van 14,88% ten opzichte van die piek.
De import- en exporttotalen van Estland volgen elkaar elk jaar nauwgezet in deze dataset, beide piekten in 2022 en daalden beide met bijna precies hetzelfde percentage in 2023. Dat soort symmetrie is ongebruikelijk en wijst op een economie waarin geïmporteerde componenten, machines en brandstof rechtstreeks worden ingevoerd in wat wordt geproduceerd en weer wordt verzonden, in plaats van dat twee kanten van het grootboek om totaal verschillende redenen bewegen. Een vertraging aan de ene kant van de Estse handel manifesteert zich doorgaans net zo snel aan de andere kant.
Die nauwe koppeling betekent ook dat de handelscijfers van Estland snel reageren op verschuivingen in de regionale vraag, in plaats van daar achter te blijven zoals een meer geïsoleerde economie zou kunnen. Gegeven hoeveel van zowel de import- als de exportlijsten overlappen met dezelfde Scandinavische en Baltische buurlanden, zal een vertraging in Finland, Duitsland of de bredere eurozone waarschijnlijk binnen dezelfde rapportageperiode aan beide kanten van de handelsgegevens van Estland verschijnen, in plaats van eerst op de export te verschijnen en pas later op de import.