Mauritius bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Afrika

Mauritius İthalat Verileri: 2023'te 6,28 milyar dolar, %5,07 düşüş

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $6,3Mlr. · Yıllık Değişim: -5,1% İhracat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Mauritius, 2023 yılında 6.28 milyar $ değerinde mal ithal etti. Bu, 2022 yılındaki 6.62 milyar $ seviyesine göre %5.07 düşüş anlamına geliyor.
  • Mineral yakıtlar, %20.58'lik payla (1.29 milyar $) en büyük ithalat kategorisi oldu, çünkü adada yerli petrol veya doğal gaz üretimi bulunmuyor.
  • Çin, 993.08 milyon $ ile ithalatın %15.81'ini karşıladı ve diğer tüm ülkeleri geride bıraktı.
  • Birleşik Arap Emirlikleri, 695.75 milyon $ ile ithalatın %11.08'ini karşıladı. Bu oran, hem yakıt ticaretini hem de Mauritius'un mücevher sektörünü besleyen küresel bir altın merkezi olarak Dubai'nin rolünü yansıtıyor.

025 Yıllık Trend

Mauritius ithalat trendi, 5 yıl Mauritius ithalat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $5,6Mlr., 2020 $4,2Mlr., 2021 $5,1Mlr., 2022 $6,6Mlr., 2023 $6,3Mlr. $5,6Mlr. 2019 $4,2Mlr. 2020 $5,1Mlr. 2021 $6,6Mlr. 2022 $6,3Mlr. 2023
Mauritius ithalat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $5,6Mlr.$4,2Mlr.$5,1Mlr.$6,6Mlr.$6,3Mlr.

03En Büyük İthalat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Çin $993,1M 15,8%
2 Birleşik Arap Emirlikleri $695,8M 11,1%
3 Hindistan $642,6M 10,2%
4 Güney Afrika $457,2M 7,3%
5 Fransa $384,0M 6,1%
6 Almanya $208,2M 3,3%
7 Japonya $191,8M 3,1%
8 Umman $177,9M 2,8%
9 İspanya $150,0M 2,4%
10 İtalya $138,2M 2,2%

04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $1,3Mlr. 20,6%
2 Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları $565,9M 9,0%
3 Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları $437,9M 7,0%
4 Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları $411,5M 6,6%
5 Balıklar ve Kabuklular, Yumuşakçalar ve diğer Su Omurgasızları $263,5M 4,2%
6 Eczacılık Ürünleri $187,8M 3,0%
7 Plastikler ve Plastiklerden Ürünler $161,9M 2,6%
8 Hububat $159,8M 2,5%
9 Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para $140,9M 2,2%
10 Süt Ürünleri; Kuş Yumurtaları; Doğal Bal; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Hayvansal Menşeli Yenilebilir Ürünler $124,4M 2,0%

05Ticaret Ortağı Haritası

Mauritius başlıca ticaret ortakları, ithalat Mauritius'nin ithalat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Çin 15,8%, Birleşik Arap Emirlikleri 11,1%, Hindistan 10,2%, Güney Afrika 7,3%, Fransa 6,1%, Almanya 3,3%, Japonya 3,1%, Umman 2,8%, İspanya 2,4%, İtalya 2,2% Mauritius (Kendi Ülkesi) Çin 15,8% Birleşik Arap Emirlikleri 11,1% Hindistan 10,2% Güney Afrika 7,3% Fransa 6,1% Almanya 3,3% Japonya 3,1% Umman 2,8% İspanya 2,4% İtalya 2,2%

06Analiz

Yakıtlar ve Araçlar Geniş İthalat Listesinin Başında

Mauritius, 2023 yılında 6.28 milyar $ değerinde mal ithal etti. Bu, 2022 yılındaki 6.62 milyar $ seviyesine göre %5.07 düşüş anlamına geliyor. Mineral yakıtlar, toplam ithalatın %20.58'ini oluşturarak 1.29 milyar $ değerle tüm kategorilerin başında yer aldı. Adanın kendi petrol veya doğal gaz üretimi bulunmuyor, bu nedenle araçlarını, fabrikalarını ve turizm sektörünü çalıştıran her litre yakıt deniz yoluyla geliyor. Araçlar %9.01'lik payla (565.91 milyon $) ikinci sırada yer aldı. Bu kategori, özel otomobillerden adada mal ve turist taşıyan otobüs ve kamyonlara kadar her şeyi kapsıyor. Makineler %6.97 (437.92 milyon $), elektrikli makineler ise %6.55 (411.51 milyon $) pay aldı. Her iki kategori de güçlü bir yerli sanayiyi yansıtmıyor. Mauritius bu ekipmanların neredeyse hiçbirini kendisi üretmiyor, bu nedenle oteller, fabrikalar ve inşaat projeleri aynı ithal tedarik kaynaklarına dayanıyor.

Balık ve kabuklular ithalatın %4.20'sini (263.54 milyon $) oluşturdu. Bu kategori muhtemelen doğrudan Mauritius'un kendi ton balığı konserve sektörüne gidiyor. İspanyol ve İtalyan gırgır filoları adadaki konserve fabrikalarına ham av sağlıyor ve bunun önemli bir bölümü daha sonra hazırlanmış, konserve ton balığı olarak yeniden ihraç ediliyor. İlaç ürünleri %2.99 (187.80 milyon $), plastikler ise %2.58 (161.90 milyon $) pay aldı. Tahıllar %2.54 (159.80 milyon $) oranında yer tuttu; bunların büyük bölümünü adanın yeterli ölçekte yetiştiremediği pirinç ve buğday oluşturuyor. Değerli metaller ve mücevherat ürünleri %2.24 (140.91 milyon $) pay aldı. Bunlar, Mauritius'un mücevher ihracatının anlamlı bir bölümünden sorumlu olan aynı imalat sektörünü besleyen ham elmas, altın ve değerli taşları kapsıyor. Süt ürünleri ise %1.98 (124.39 milyon $) ile ilk on kategoriyi tamamladı ve diğerlerine kıyasla mütevazı bir kalem olarak kaldı.

Çin Mal, Körfez Bölgesi Yakıt ve Altın Sağlıyor

Çin, 2023 yılında Mauritius'un ithalatının %15.81'ini, 993.08 milyon $ değerle karşıladı ve makineden tüketim mallarına kadar uzanan ürün yelpazesiyle diğer tüm ülkeleri geride bıraktı. Bu tek ticari ilişki, belirli bir emtiaya dayanan herhangi bir ticaret hikâyesinden daha kapsamlı. Bu durum, Çin'in veri tabanındaki neredeyse her ülkeye genel bir imalat ürünleri tedarikçisi olarak konumunu yansıtıyor. Mauritius'a özgü ve tek bir sektöre bağlı bir düzenlemeyi değil, ülkenin diğer başlıca ticaret ortaklarının çoğunda görülen daha dar ilişkilerin aksine, geniş kapsamlı bir tedarik ilişkisini ifade ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri %11.08 (695.75 milyon $) ile ikinci sırada yer aldı. Bu pay, hem yakıt ticaretini hem de daha az belirgin ikinci bir bağlantıyı yansıtıyor. Dubai, üretici ülkeleri dünyanın dört bir yanındaki alıcılarla buluşturduktan sonra 120'den fazla ülkeye altın yeniden ihraç ederek dünyanın en büyük altın ticaret merkezlerinden biri haline geldi. Mauritius'un mücevher imalat sektörünü besleyen ham altının bir kısmı adaya giderken muhtemelen Dubai üzerinden geçiyor.

Hindistan %10.23 (642.61 milyon $) ile üçüncü sırada yer aldı. Hindistan, Mauritius'a petrol ürünleri, ilaç ve tekstil ihraç ediyor. Bu ilişki, Hindistan'ın bir Afrika ülkesiyle yaptığı ilk ticaret anlaşması olan Kapsamlı Ekonomik İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması aracılığıyla 2021 yılında resmileştirildi. Güney Afrika %7.28 (457.16 milyon $), Fransa ise %6.11 (384.05 milyon $) pay aldı. Bu, Mauritius'un başlıca ihracat pazarları arasında da yer alan Fransa ile ticari ilişkinin diğer tarafını oluşturuyor. Almanya %3.31 (208.23 milyon $), Japonya ise %3.05 (191.80 milyon $) pay aldı. Japonya'nın otomotiv üretimindeki gücü göz önüne alındığında, bu pay muhtemelen araç kategorisini yansıtıyor. Umman %2.83 (177.94 milyon $) pay aldı ve bir başka Körfez yakıt tedarikçisi olarak öne çıktı. İspanya ve İtalya ise sırasıyla %2.39 (149.95 milyon $) ve %2.20 (138.15 milyon $) ile ilk onu tamamladı. Bunlar, balıkçı filoları Mauritius'un konserve fabrikalarını ham ton balığıyla besleyen aynı iki ülke.

Pandemi Sonrası Zirve Şimdi Geriliyor

İthalat değerleri son beş yıl boyunca keskin dalgalanmalar gösterdikten sonra düşmeye başladı. Toplam ithalat 2019 yılında 5.60 milyar $ seviyesindeydi. Ardından pandemi hem ticareti hem de turizme bağlı talebi durdurunca 2020 yılında 4.22 milyar $ seviyesine geriledi. 2021 yılında 5.15 milyar $ seviyesine toparlandı ve ardından 2022 yılında 6.62 milyar $ seviyesine sıçrayarak dönemin en yüksek noktasına ulaştı. 2023 yılında ise 6.28 milyar $ seviyesine geriledi ve bu zirveye kıyasla %5.07 düşüş kaydetti.

2022 yılındaki bu sıçrama, küresel yakıt fiyatlarının dünya genelinde keskin biçimde yükseldiği dönemle aynı zamana denk geliyor. Mineral yakıtlar, Mauritius'un yurt dışından satın aldığı her şeyin beşte birinden fazlasını oluşturuyor. 2023 yılında daha sakin seyreden enerji piyasası, düşüşün büyük bölümünü tek başına açıklıyor. Geri kalan kısmı açıklamak için tüketici talebinde veya imalat faaliyetlerinde daha geniş kapsamlı bir yavaşlamaya ihtiyaç duyulmuyor. İthalat faturası tek bir oynak emtiaya bu kadar bağımlı olan Mauritius, küresel enerji fiyatlarındaki dalgalanmaları ihracat kategorilerinin çoğunda yaşadığından çok daha doğrudan hissetmeye devam edecek. İthalat listesinin geri kalanı karşılaştırmalı olarak istikrarlı. Araçlar, makineler ve ilaçlar, herhangi bir tek fiyat şokundan ziyade turizm yatırımlarının ve genel ekonomik faaliyetin hızını takip ediyor. Bu da yakıt kategorisi dışındaki dalgalanmaların aynı beş yıllık dönem boyunca neden çok daha sınırlı kaldığını kısmen açıklıyor.

07Sıkça Sorulan Sorular

Mauritius, 2023 yılında 6,28 milyar dolar değerinde mal ithal etti; bu, 2022'deki 6,62 milyar dolara göre %5,07'lik bir düşüş oldu.

Mauritius'un yerli petrol veya gaz üretimi bulunmadığından, araçlarını, fabrikalarını ve turizm sektörünü çalıştıran her litre yakıtın ithal edilmesi gerekiyor. Mineral yakıtlar, 2023 yılında 1,29 milyar dolar değerle ithalatın %20,58'ini oluşturdu ve diğer tüm kategorilerden daha yüksek bir paya sahip oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri, 2023 yılında Mauritius'un ithalatının %11,08'ini (695,75 milyon dolar) tedarik etti. Bunun bir kısmı yakıt ticaretinden kaynaklanırken, bir kısmı da Dubai'nin dünyanın en büyük altın ticareti merkezlerinden biri olarak altını 120'den fazla ülkeye yeniden ihraç etmedeki rolünü yansıtıyor; bunun bir bölümünün Mauritius'un mücevher imalat sektörüne gittiği tahmin ediliyor.

Hindistan, 2023 yılında Mauritius'un ithalatının %10,23'ünü (642,61 milyon dolar) tedarik etti. Hindistan, Mauritius'a petrol ürünleri, ilaçlar ve tekstil ürünleri ihraç ediyor. Bu ilişki, 2021 yılında Hindistan'ın bir Afrika ülkesiyle yaptığı ilk ticaret anlaşması olan Kapsamlı Ekonomik İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması aracılığıyla resmileştirildi.