01Viktiga Slutsatser
- Mauritius importerade varor till ett värde av $6.28 miljarder under 2023, en minskning med 5.07% från $6.62 miljarder under 2022.
- Mineralbränslen var den största importkategorin med 20.58% ($1.29 miljarder), eftersom ön saknar inhemsk olje- och gasproduktion.
- Kina stod för 15.81% av importen ($993.08 miljoner), mer än något annat land.
- Förenade Arabemiraten stod för 11.08% av importen ($695.75 miljoner), vilket speglar både bränslehandeln och Dubais roll som ett globalt centrum för guldhandel som försörjer Mauritius smyckessektor.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $5,6mdr | $4,2mdr | $5,1mdr | $6,6mdr | $6,3mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kina | $993,1milj. | 15,8% |
| 2 | Förenade Arabemiraten | $695,8milj. | 11,1% |
| 3 | Indien | $642,6milj. | 10,2% |
| 4 | Sydafrika | $457,2milj. | 7,3% |
| 5 | Frankrike | $384,0milj. | 6,1% |
| 6 | Tyskland | $208,2milj. | 3,3% |
| 7 | Japan | $191,8milj. | 3,1% |
| 8 | Oman | $177,9milj. | 2,8% |
| 9 | Spanien | $150,0milj. | 2,4% |
| 10 | Italien | $138,2milj. | 2,2% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $1,3mdr | 20,6% |
| 2 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $565,9milj. | 9,0% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $437,9milj. | 7,0% |
| 4 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $411,5milj. | 6,6% |
| 5 | Fisk och kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur | $263,5milj. | 4,2% |
| 6 | Farmaceutiska produkter | $187,8milj. | 3,0% |
| 7 | Plast och artiklar därav | $161,9milj. | 2,6% |
| 8 | Spannmål | $159,8milj. | 2,5% |
| 9 | Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt | $140,9milj. | 2,2% |
| 10 | Mejeriprodukter; Fågelägg; Naturlig honung; Ätliga produkter av animaliskt ursprung, inte specificerade eller inkluderade någon annanstans | $124,4milj. | 2,0% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Bränslen och fordon toppar en bred importlista
Mauritius importerade varor till ett värde av $6.28 miljarder under 2023, en minskning med 5.07% från $6.62 miljarder under 2022. Mineralbränslen låg i topp bland alla kategorier med 20.58% av totalen, till ett värde av $1.29 miljarder. Ön har ingen egen olje- eller gasproduktion, så varje liter bränsle som driver dess fordon, fabriker och turistsektor anländer med fartyg. Fordon följde med 9.01% ($565.91 miljoner), en kategori som omfattar allt från privatbilar till bussar och lastbilar som transporterar varor och turister runt ön. Maskiner stod för 6.97% ($437.92 miljoner), och elektriska maskiner bidrog med ytterligare 6.55% ($411.51 miljoner). Ingen av kategorierna återspeglar en omfattande inhemsk industri. Mauritius tillverkar nästan ingen av denna utrustning själva, så hotell, fabriker och byggprojekt är alla beroende av samma importerade utbud.
Fisk och kräftdjur utgjorde 4.20% av importen ($263.54 miljoner), en kategori som sannolikt går direkt till Mauritius egen tonfiskkonservindustri. Spanska och italienska ringnotsflottor levererar råfångst till konservfabriker på ön innan mycket av den åter exporteras som beredd, konserverad tonfisk. Läkemedelsprodukter stod för 2.99% ($187.80 miljoner), och plast bidrog med 2.58% ($161.90 miljoner). Spannmål stod för 2.54% ($159.80 miljoner), främst ris och vete som ön inte kan odla i tillräcklig skala. Ädelmetaller och smyckesartiklar stod för ytterligare 2.24% ($140.91 miljoner), inklusive de rådiamanter, det guld och de ädelstenar som försörjer samma tillverkningssektor som står för en betydande andel av Mauritius smyckeexport. Mejeriprodukter avslutade topp tio med 1.98% ($124.39 miljoner), en relativt liten post jämfört med de övriga.
Kina levererar varor, Gulfregionen levererar bränsle och guld
Kina stod för 15.81% av Mauritius import under 2023, till ett värde av $993.08 miljoner, mer än något annat land, och levererade allt från maskiner till konsumentvaror. Denna enda handelsrelation är bredare än någon specifik råvaruberättelse. Den speglar Kinas position som en allmän leverantör av tillverkade varor till nästan alla länder i faktabladsdatabasen, snarare än ett Mauritius-specifikt arrangemang kopplat till en enda bransch, vilket är fallet med de flesta av landets andra främsta handelspartner. Förenade Arabemiraten följde med 11.08% ($695.75 miljoner), en andel som speglar både bränslehandeln och en andra, mindre uppenbar koppling. Dubai har blivit ett av världens största centrum för guldhandel och återexporterar guld till mer än 120 länder efter att ha sammanfört producerande nationer med köpare över hela världen. En del av det råguld som försörjer Mauritius smyckestillverkningssektor passerar sannolikt genom Dubai på väg till ön.
Indien kom på tredje plats med 10.23% ($642.61 miljoner). Indien exporterar petroleumprodukter, läkemedel och textilier till Mauritius, en relation som formaliserades 2021 genom avtalet om omfattande ekonomiskt samarbete och partnerskap, Indiens första handelsavtal med ett afrikanskt land. Sydafrika stod för 7.28% ($457.16 miljoner), och Frankrike bidrog med 6.11% ($384.05 miljoner), den andra sidan av en handelsrelation som också placerar Frankrike bland Mauritius främsta exportmarknader. Tyskland bidrog med 3.31% ($208.23 miljoner), och Japan stod för 3.05% ($191.80 miljoner), vilket sannolikt speglar fordonskategorin med tanke på Japans styrka inom biltillverkning. Oman bidrog med 2.83% ($177.94 miljoner), ytterligare en bränsleleverantör från Gulfregionen. Spanien och Italien rundade av topp tio med 2.39% ($149.95 miljoner) respektive 2.20% ($138.15 miljoner), samma två länder vars fiskeflottor håller Mauritius konservfabriker försörjda med rå tonfisk.
En topp efter pandemin som nu avtar
Importvärdena svängde kraftigt under de senaste fem åren innan de började minska. Totalen uppgick till $5.60 miljarder under 2019, för att sedan falla till $4.22 miljarder under 2020 när pandemin frös både handeln och den turismrelaterade efterfrågan. Den återhämtade sig till $5.15 miljarder under 2021 och steg sedan kraftigt till $6.62 miljarder under 2022, periodens högsta nivå. Under 2023 sjönk den till $6.28 miljarder, en minskning med 5.07% från toppen.
Denna topp under 2022 sammanfaller med samma period då de globala bränslepriserna steg kraftigt världen över, och mineralbränslen utgör mer än en femtedel av allt som Mauritius köper från utlandet. En lugnare energimarknad under 2023 förklarar på egen hand en stor del av nedgången, utan att en bredare avmattning i konsumentefterfrågan eller tillverkningsaktivitet behöver åberopas för att förklara resten. Med en importnota som är så beroende av en enda volatil råvara kommer Mauritius att fortsätta känna av globala energiprisfluktuationer mer direkt än vad landet någonsin gör för de flesta av sina exportkategorier. Resten av importlistan är jämförelsevis stabil. Fordon, maskiner och läkemedel följer takten i turisminvesteringar och den allmänna ekonomiska aktiviteten snarare än en enskild prisstörning, vilket är en del av förklaringen till att svängningarna utanför bränslekategorin har förblivit betydligt mer måttliga under samma femårsperiod.