01Belangrijkste Punten
- Eswatini exporteerde in 2023 voor 2,10 miljard dollar aan goederen, een stijging van 5,28% ten opzichte van 1,99 miljard dollar in 2022, een nieuw hoogtepunt over de afgelopen vijf jaar.
- Essentiële oliën, harsoïden en parfumpreparaten voerden elke exportcategorie aan met 27,98% ($586,39 miljoen), een categorie die gedomineerd werd door frisdrankconcentraat.
- Zuid-Afrika kocht 67,52% van de export, ter waarde van 1,41 miljard dollar, veruit de grootste bestemming van Eswatini.
- De drie belangrijkste bestemmingen van Eswatini, Zuid-Afrika, Kenia en Mozambique, waren in 2023 goed voor 75,71% van de totale exportwaarde.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $2,0mld | $1,8mld | $2,1mld | $2,0mld | $2,1mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Zuid-Afrika | $1,4mld | 67,5% |
| 2 | Kenia | $89,6mln | 4,3% |
| 3 | Mozambique | $82,0mln | 3,9% |
| 4 | Nigeria | $70,1mln | 3,3% |
| 5 | Zimbabwe | $47,8mln | 2,3% |
| 6 | Tanzania | $35,5mln | 1,7% |
| 7 | Oeganda | $34,2mln | 1,6% |
| 8 | Italië | $34,0mln | 1,6% |
| 9 | Botswana | $33,9mln | 1,6% |
| 10 | Verenigde Staten | $29,2mln | 1,4% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Essentiële oliën en harsoïden; Parfumerieën, cosmetische of toiletpreparaten | $586,4mln | 28,0% |
| 2 | Suikers en suikerwerk | $477,3mln | 22,8% |
| 3 | Diverse chemische producten | $282,2mln | 13,5% |
| 4 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $145,5mln | 6,9% |
| 5 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $135,5mln | 6,5% |
| 6 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $75,4mln | 3,6% |
| 7 | Dranken, sterke dranken en azijn | $60,7mln | 2,9% |
| 8 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, gebreid of gehaakt | $49,3mln | 2,4% |
| 9 | Bereidingen van Groenten, Fruit, Noten of andere plantendelen | $39,7mln | 1,9% |
| 10 | Bereidingen van granen, meel, zetmeel of melk; Producten van Pastrycooks | $36,2mln | 1,7% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Een Coca-Cola-concentraatfabriek verankert de hele exportlijst
Eswatini exporteerde in 2023 voor 2,10 miljard dollar aan goederen, een stijging van 5,28% ten opzichte van de 1,99 miljard dollar het jaar daarvoor, een nieuw hoogtepunt in de vijf jaar dat hier beschikbare gegevens beschikbaar zijn. Essentiële oliën, harsoïden en parfum- en cosmetische preparaten voerden elke exportcategorie met een ruime marge aan, ter waarde van $ 586,39 miljoen, of 27,98% van het totaal. Die categorie wordt gedomineerd door frisdrankconcentraat. Coca-Cola Swaziland, bekend als CONCO, produceert frisdrankconcentraat en levert dit aan zestig bottelarijen in twintig landen in Afrika vanuit zijn fabriek in de buurt van Matsapha, waardoor het een van de belangrijkste concentraatproductiecentra van het continent is.
Suiker en suikerwerk staan op de tweede plaats met 22,77% ($477,25 miljoen), een categorie die nauw verbonden is met dezelfde concentraatindustrie, aangezien suikerriet uit Eswatini zowel de export van ruwe suiker voedt als de siroop die wordt gebruikt bij de productie van concentraat. De suikerrietteelt is een van de grootste werkgevers en landgebruikers van het land, en dat is al tientallen jaren zo, lang voordat de Coca-Cola-fabriek arriveerde. Chemische producten die niet elders geclassificeerd zijn, namen 13,47% ($282,22 miljoen) in beslag, een andere categorie die waarschijnlijk overlapt met de dranken- en smaakstoffenindustrie in plaats van er los van te staan. Samen zijn deze drie categorieën alleen al goed voor bijna tweederde van alles wat Eswatini naar het buitenland verzendt, een ongewoon smalle basis, zelfs naar de maatstaven van kleine grondstoffenexporterende economieën.
Kleding die niet gebreid of gehaakt is, voegde 6,94% ($145,51 miljoen) toe, een categorie die voortbouwt op de textielproductiesector van Eswatini, die historisch gezien investeringen heeft aangetrokken, deels vanwege preferentiële handelstoegang tot markten zoals de VS in het kader van programma's ter ondersteuning van de Afrikaanse kledingexport. Hout en houtartikelen droegen 6,47% ($135,53 miljoen) bij, waarbij gebruik werd gemaakt van de bosbouw- en pulpindustrie van Eswatini, die een aanzienlijk deel van de Highveld-regio van het land bestrijkt. Minerale brandstoffen namen 3,60% ($75,40 miljoen) in beslag, en dranken, sterke drank en azijn voegden 2,90% ($60,71 miljoen) toe, een andere categorie met links naar hetzelfde cluster van de drankenindustrie dat bovenaan deze lijst staat. Gebreide kleding droeg 2,35% bij (€49,32 miljoen), en bereidingen van groenten, fruit en noten droegen 1,89% bij (€39,66 miljoen). Bereidingen van granen, meel, zetmeel en melk sloten de top tien af met 1,73% ($36,21 miljoen).
Zuid-Afrika koopt ruim tweederde van alles
Zuid-Afrika kocht 67,52% van de export van Eswatini, ter waarde van 1,41 miljard dollar, meer dan elke andere bestemming samen met een ruime marge. Eswatini is geheel door land omgeven en is volledig afhankelijk van de zeehavens van zijn buurlanden, vooral de Zuid-Afrikaanse havens van Durban en Richards Bay, een geografische realiteit die handelspatronen vormgeeft die veel verder gaan dan wat ruwe exportcijfers alleen zouden suggereren. Kenia stond op een verre tweede plaats met 4,28% ($89,64 miljoen), en Mozambique behaalde 3,91% ($82,00 miljoen). Gecombineerd waren deze drie bestemmingen goed voor 75,71% van de totale exportwaarde in 2023.
Nigeria voegde 3,35% ($70,11 miljoen) toe, en Zimbabwe droeg 2,28% ($47,78 miljoen) bij. Tanzania nam 1,70% ($35,55 miljoen) in beslag, en Oeganda voegde 1,63% ($34,16 miljoen) toe. Italië droeg 1,62% bij ($33,98 miljoen), en Botswana voegde 1,62% ($33,87 miljoen) toe. De Verenigde Staten sloot de top tien af met 1,39% ($29,20 miljoen). Buiten Zuid-Afrika bevinden de meeste resterende exportbestemmingen van Eswatini zich elders in Afrika, wat past bij het bereik van het CONCO-concentraatnetwerk over de bottelarijen van het continent.
Een dip in 2022, daarna een nieuw hoogtepunt
Het exporttotaal van Eswatini heeft in de vijf hier besproken jaren een bescheiden cyclus doorgemaakt. In 2019 bedroeg deze 2,00 miljard dollar, maar daalde vervolgens naar 1,75 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de wereldhandel ontwrichtte. De rente herstelde zich tot 2,07 miljard dollar in 2021, daalde licht tot 1,99 miljard dollar in 2022 en steeg vervolgens naar 2,10 miljard dollar in 2023, een stijging van 5,28% op jaarbasis en een nieuw hoogtepunt voor deze periode van vijf jaar.
Omdat één categorie en één bestemming elk zo'n groot deel van het totaal uitmaken, zijn de exportcijfers van Eswatini buitengewoon gevoelig voor beslissingen die ver buiten de eigen grenzen van het land worden genomen. Een verschuiving in de regionale bottelstrategie van Coca-Cola, of een verandering in het Zuid-Afrikaanse handels- of valutabeleid, gezien de koppeling van de Eswatini lilangeni aan de Zuid-Afrikaanse rand, zou dit totaal waarschijnlijk meer doen bewegen dan vrijwel welke binnenlandse ontwikkeling dan ook zou kunnen.
Die gevoeligheid neemt af in het voordeel van Eswatini als de omstandigheden goed zijn, zoals de gestage klim naar een nieuw hoogtepunt in 2023 suggereert, maar er blijft weinig ruimte over om snel weg te diversifiëren van risico's als de concentraatindustrie of de Zuid-Afrikaanse relatie zou verzwakken. Voor een land dat zo klein is, met een exportbasis die zo geconcentreerd is in één fabriek en één aangrenzende markt, geldt het gebruikelijke advies om op grondstoffenprijzen of valutaschommelingen te letten met ongebruikelijke kracht. Er zijn maar weinig landen die op deze site worden behandeld, waarbij hun hele handelsbeeld zo sterk wordt bepaald door één fabriek en één grensovergang.