01Najważniejsze Informacje
- W 2023 r. Gambia zaimportowała towary o wartości 2,45 mld dolarów, co oznacza wzrost o 167,55% w porównaniu z 914,92 mln dolarów w 2022 r., co stanowi zdecydowanie najwyższą sumę w całym pięcioletnim okresie.
- Pojazdy prowadziły we wszystkich kategoriach importu z udziałem 67,86% (1,66 miliarda dolarów), co stanowi niezwykły udział w przypadku każdego kraju omawianego na tej stronie.
- Dania była głównym dostawcą z 65,61% (1,61 miliarda dolarów), co jest uderzającym wynikiem, biorąc pod uwagę niewielki rozmiar Danii i odległość od Afryki Zachodniej.
- Paliwa mineralne wzrosły o 10,68% (261,53 mln dolarów), co jest zgodne z tą samą rolą reeksportu, która dominuje po stronie eksportu Gambii.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $494,0mln | $553,1mln | $708,4mln | $914,9mln | $2,4mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Dania | $1,6mld | 65,6% |
| 2 | Senegal | $139,7mln | 5,7% |
| 3 | Indie | $87,8mln | 3,6% |
| 4 | Chiny | $86,6mln | 3,5% |
| 5 | Belgia | $74,9mln | 3,1% |
| 6 | Côte d’Ivoire | $57,8mln | 2,4% |
| 7 | Turcja | $40,0mln | 1,6% |
| 8 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | $39,4mln | 1,6% |
| 9 | Togo | $32,0mln | 1,3% |
| 10 | Brazylia | $29,1mln | 1,2% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $1,7mld | 67,9% |
| 2 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $261,5mln | 10,7% |
| 3 | Zboża | $73,1mln | 3,0% |
| 4 | Nawozy | $47,4mln | 1,9% |
| 5 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $45,8mln | 1,9% |
| 6 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $32,2mln | 1,3% |
| 7 | Sól; Siarka; Ziemie i Kamień; Materiały tynkarskie, wapno i cement | $31,3mln | 1,3% |
| 8 | Artykuły z żelaza lub stali | $29,5mln | 1,2% |
| 9 | Tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne oraz produkty ich rozkładu; Gotowe tłuszcze jadalne; Woski zwierzęce lub roślinne | $27,0mln | 1,1% |
| 10 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $23,1mln | 0,9% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Pojazdy stanowią dwie trzecie całego importu Gambii
W 2023 r. Gambia zaimportowała towary o wartości 2,45 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 167,55% w porównaniu z 914,92 miliona dolarów rok wcześniej, co stanowi wzrost tak duży, że ponad dwukrotnie przekroczył cały krajowy rachunek za import w ciągu jednego roku. Pojazdy przodują w każdej kategorii z dużą przewagą, wartą 1,66 miliarda dolarów, czyli 67,86% całości, co stanowi koncentrację w jednej linii produktów, która przyćmiewa prawie wszystkie inne informacje prezentowane na tej stronie. Średni wiek używanych pojazdów eksportowanych do Gambii wynosił blisko 19 lat. Liczba ta wpisuje się w szerszy schemat, zgodnie z którym co roku miliony starych, zanieczyszczających środowisko i niebezpiecznych samochodów eksportuje się z bogatszych regionów do krajów Afryki, a większość z nich nie posiada ważnego świadectwa przydatności do ruchu drogowego w miejscu wywozu. Pozycja Gambii jako przybrzeżnej bramy handlowej dla szerszego regionu prawdopodobnie oznacza, że wiele z tych pojazdów przejeżdża przez kraj, zamiast w nim pozostać, i po odprawie celnej w Bandżulu dociera do nabywców w innych częściach Afryki Zachodniej.
Paliwa mineralne znalazły się na odległym drugim miejscu z udziałem 10,68% (261,53 mln dolarów), co jest liczbą zgodną z tą samą rolą reeksportu, która dominuje w eksporcie Gambii, gdzie importowane paliwo jest sprzedawane dalej do krajów sąsiednich przez port w Bandżulu. Zboża dodały 2,99% (73,11 mln dolarów), a nawozy 1,94% (47,40 mln dolarów), a oba te czynniki są powiązane z gospodarką rolną nadal skupiającą się na orzeszkach ziemnych i innych podstawowych uprawach. Maszyny elektryczne zajęły 1,87% (45,80 mln dolarów), a maszyny i urządzenia mechaniczne – 1,32% (32,24 mln dolarów).
Sól, siarka i kamień stanowiły 1,28% (31,26 mln dolarów), materiały powiązane z sektorem budowlanym i cementowym Gambii, a artykuły z żelaza i stali dodały 1,21% (29,54 mln dolarów), co stanowi kolejną kategorię materiałów budowlanych. Tłuszcze i oleje zwierzęce, roślinne lub mikrobiologiczne zajęły 1,10% (26,96 mln dolarów), a tworzywa sztuczne zamknęły pierwszą dziesiątkę z wynikiem 0,94% (23,10 mln dolarów). Każda kategoria poza pojazdami i paliwami mineralnymi utrzymuje się na poziomie poniżej 3% całości, co stanowi różnicę niemal tak ogromną, jak ta oddzielająca paliwa od wszystkich pozostałych towarów znajdujących się na liście eksportowej Gambii.
Dania dostarcza prawie dwie trzecie importu Gambii
Dania był największym dostawcą Gambii w 2023 r. z udziałem 65,61% (1,61 miliarda dolarów), co stanowi niezwykle duży udział, jak na mały kraj europejski, który może utrzymać się na liście importowej jakiejkolwiek gospodarki rozwijającej się. Arkusz informacyjny znajdujący się za tą stroną nie opisuje, co konkretnie wysłała Dania. Pojazdy stanowią przeważającą kategorię importu Gambii, dlatego najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest duża ilość pojazdów używanych lub pojazdów w tranzycie przepływających przez duńskich eksporterów. Taka interpretacja jest zgodna z niezależnymi sprawozdaniami na temat szerszej roli Europy w dostarczaniu starszych pojazdów używanych na rynki afrykańskie. Na drugim miejscu znalazł się Senegal z udziałem 5,71% (139,75 mln dolarów), co stanowi niewielki odsetek, biorąc pod uwagę, że Senegal otacza Gambię ze wszystkich stron od strony lądu.
Indie dodał 3,58% (87,76 mln dolarów), a Chiny wniósł 3,54% (86,60 mln dolarów), dwóch dostawców, których łączny udział w dalszym ciągu jest znacznie niższy od tego, na co przypada sama Dania. Belgia wziął 3,06% (74,88 mln dolarów), a Côte d’Ivoire dodał 2,36% (57,80 mln dolarów). Turcja wniósł 1,63% (40,02 mln dolarów), a Zjednoczone Emiraty Arabskie 1,61% (39,42 mln dolarów). Togo dodał 1,31% (32,03 mln dolarów), a Brazylia zamknął pierwszą dziesiątkę z wynikiem 1,19% (29,07 mln dolarów). Łącznie Dania, Senegal i Indie, trzej najwięksi dostawcy, wygenerowali 74,91% całkowitej wartości importu w 2023 r., a wartość koncentracji wyglądałaby znacznie mniej ekstremalnie, gdyby odłożyć nadmierny udział Danii.
Ustawa importowa, która nagle wyskoczyła z własnej linii trendu
Całkowity import Gambii rósł stale przez większą część pięcioletniego okresu poprzedzającego gwałtowny wzrost w 2023 r. W 2019 r. wyniósł 494,03 mln dolarów, a następnie wzrósł do 553,14 mln dolarów w 2020 r., na co w dużej mierze nie miały wpływu zakłócenia spowodowane pandemią, które mocniej uderzyły w wiele większych gospodarek. Jego wartość wzrosła jeszcze bardziej do 708,38 mln dolarów w 2021 r., a następnie do 914,92 mln dolarów w 2022 r., co oznacza stopniowe tempo wzrostu mniej więcej odpowiadające małej, stale rozwijającej się gospodarce handlowej.
Następnie suma ta wzrosła prawie trzykrotnie do 2,45 miliarda dolarów w 2023 r., co oznacza wzrost o 167,55% rok do roku. Ten skok znacznie odbiega od schematu sprzed czterech lat. Prawdopodobnie odzwierciedla to raczej niewielką liczbę bardzo dużych transakcji niż powszechny wzrost zwykłego popytu konsumenckiego lub przemysłowego. Nagła dominacja Danii na liście dostawców wskazuje w tym samym kierunku. Tak nagła zmiana, skupiająca się w dużej mierze na jednej kategorii i jednym dostawcy, mówi mniej o rzeczywistej zmianie potrzeb gospodarki Gambii, a więcej o tym, jak garść dużych dostaw może zniekształcić główne dane dotyczące handlu w tak małym kraju.