Flaga: Węgry — przegląd statystyk handlowych
Europa

Dane dotyczące handlu importowego Węgier: 150,65 mld dolarów w 2023 r., spadek o 5,45%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $150,6mld · Zmiana Rok do Roku: -5,5% Zobacz Dane Eksportowe

01Najważniejsze Informacje

  • Węgry zaimportowały w 2023 r. towary o wartości 150,65 mld dolarów, co oznacza spadek o 5,45% w porównaniu z 159,33 mld dolarów w 2022 r., mimo że eksport tego kraju wzrósł w tym samym roku.
  • Maszyny elektryczne przodują we wszystkich kategoriach importu z udziałem 21,13% (31,83 miliarda dolarów), co odzwierciedla komponenty i chipy zasilające węgierskie zakłady montażowe.
  • Paliwa mineralne zajmują czwarte miejsce z udziałem 10,04% (15,13 miliardów dolarów) i jest to kategoria, która nadal obejmuje rosyjską ropę i gaz przemieszczane w ramach zwolnień z sankcji UE.
  • Niemcy dostarczyły 22,71% importu o wartości 34,21 miliardów dolarów, co stanowi zdecydowanie największe źródło Węgier.

02Trend 5-letni

Trend import — Węgry, 5 lat Wykres liniowy wartości import — Węgry według roku: 2019 $117,3mld, 2020 $113,4mld, 2021 $139,1mld, 2022 $159,3mld, 2023 $150,6mld $117,3mld 2019 $113,4mld 2020 $139,1mld 2021 $159,3mld 2022 $150,6mld 2023
Wartość import — Węgry według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $117,3mld$113,4mld$139,1mld$159,3mld$150,6mld

03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Niemcy $34,2mld 22,7%
2 Chiny $9,9mld 6,6%
3 Austria $9,4mld 6,3%
4 Czechy $8,5mld 5,6%
5 Polska $8,4mld 5,6%
6 Korea Południowa $8,3mld 5,5%
7 Słowacja $7,9mld 5,3%
8 Holandia $7,7mld 5,1%
9 Rosja $6,2mld 4,1%
10 Włochy $5,8mld 3,8%

04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów $31,8mld 21,1%
2 Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części $21,1mld 14,0%
3 Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria $15,6mld 10,3%
4 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $15,1mld 10,0%
5 Produkty farmaceutyczne $6,9mld 4,6%
6 Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych $6,5mld 4,3%
7 Różne produkty chemiczne $5,3mld 3,6%
8 Artykuły z żelaza lub stali $3,4mld 2,2%
9 Przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; Części i akcesoria do nich $3,2mld 2,1%
10 Żelazo i stal $3,1mld 2,1%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Węgry, import Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Węgry według udziału w import: Niemcy 22,7%, Chiny 6,6%, Austria 6,3%, Czechy 5,6%, Polska 5,6%, Korea Południowa 5,5%, Słowacja 5,3%, Holandia 5,1%, Rosja 4,1%, Włochy 3,8% Węgry (Ten kraj) Niemcy 22,7% Chiny 6,6% Austria 6,3% Czechy 5,6% Polska 5,6% Korea Południowa 5,5% Słowacja 5,3% Holandia 5,1% Rosja 4,1% Włochy 3,8%

06Analiza

Komponenty i chipy dominują w tym, co importują Węgry

Węgry zaimportowały w 2023 r. towary o wartości 150,65 miliarda dolarów. Maszyny i urządzenia elektryczne przodują w każdej kategorii, stanowiąc 21,13% całości o wartości 31,83 miliarda dolarów. W dużej mierze to komponenty, części i półprzewodniki napływające do tych samych zakładów montażowych, które napędzają wielkość węgierskiego eksportu, a nie gotowa elektronika użytkowa. A Europejskie stowarzyszenie branży logistyki pojazdów udokumentowało, że Węgry bezpośrednio utknęły w światowym niedoborze półprzewodników, odnotowując, że Mercedes-Benz wstrzymał produkcję w swojej fabryce na Węgrzech w grudniu 2021 r., a Suzuki we wrześniu 2021 r. wstrzymał produkcję w węgierskiej fabryce na dwa tygodnie, w obu przypadkach z powodu niedoborów podzespołów. Takie epizody ilustrują, jak mocno produkcja produkcyjna Węgier jest powiązana z przychodzącymi dostawami chipów i komponentów. Zależność ta działa w obie strony, gdy zakłócane są globalne łańcuchy dostaw elektroniki. Na kolejnym miejscu znalazły się maszyny i urządzenia mechaniczne z udziałem 14,01% (21,11 miliarda dolarów). Pojazdy stanowiły 10,34% (15,57 miliarda dolarów) – kategoria obejmująca części i podzespoły zaopatrujące węgierskie zakłady montażu pojazdów w takim samym stopniu, jak gotowe samochody.

Paliwa mineralne zajęły czwarte miejsce z udziałem 10,04% (15,13 mld dolarów). Węgry w dalszym ciągu importują rosyjską ropę naftową rurociągiem Przyjaźń w ramach bezterminowego wyłączenia UE oraz rosyjski gaz ziemny poprzez TurkStream, a UE zgodziła się wycofać dopiero do 2028 r.. Wydzielenie to odzwierciedla śródlądowy charakter Węgier i zależność ich rafinerii od dostaw rurociągami. Jest to stanowisko, którego kraj broni nawet po odejściu większości UE od rosyjskiej energetyki po 2022 r. Węgierscy urzędnicy argumentują, że alternatywne trasy rurociągów nie są jeszcze w stanie sprostać przepustowości Drużby. Argument ten częściowo wyjaśnia, dlaczego zwolnienie utrzymało się wiele lat po wejściu w życie szerszego embarga UE.

Produkty farmaceutyczne dodały 4,56% (6,87 miliarda dolarów), a tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych – 4,29% (6,46 miliarda dolarów). Produkty chemiczne niesklasyfikowane gdzie indziej zajęły 3,55% (5,35 miliarda dolarów). Artykuły z żelaza lub stali dodały 2,24% (3,38 miliarda dolarów), przyrządy optyczne, fotograficzne i medyczne – 2,13% (3,21 miliarda dolarów), a żelazo i stal zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 2,06% (3,11 miliarda dolarów).

Niemcy dostarczają prawie jedną czwartą wszystkiego, co Węgry importują

Niemcy zapewnił 22,71% węgierskiego importu w 2023 r. o wartości 34,21 miliarda dolarów, co stanowi zdecydowanie największe pojedyncze źródło, co odzwierciedla głębokie powiązania produkcyjne omówione powyżej. Za nim uplasował się Chiny z udziałem 6,60% (9,94 miliarda dolarów), dostawca, którego udział wzrósł wraz z chińskimi inwestycjami w węgierski sektor baterii i elektroniki, a Austria zajął 6,27% (9,44 miliarda dolarów). Łącznie ci trzej najwięksi dostawcy stanowili 35,58% całkowitej wartości importu, co stanowi mniejszą koncentrację niż po stronie eksportu, gdzie same Niemcy mają większy udział.

Czechy dodał 5,65% (8,51 miliarda dolarów), a Polska wniósł 5,59% (8,41 miliarda dolarów), obaj blisko regionalni partnerzy produkcyjni zasilają te same środkowoeuropejskie łańcuchy dostaw. Korea Południowa przejął 5,48% (8,25 miliarda dolarów), dostawcę ściśle powiązanego z rosnącym węgierskim przemysłem akumulatorów do pojazdów elektrycznych i jego mocami produkcyjnymi należącymi do Korei Południowej. Słowacja dodał 5,27% (7,94 miliarda dolarów), a Holandia wniósł 5,09% (7,67 miliarda dolarów). Rosja objął 4,12% (6,20 miliarda dolarów), zgodnie z opisanymi powyżej przepływami energii rurociągami, a Włochy zamknął listę pierwszej dziesiątki z wynikiem 3,85% (5,79 miliarda dolarów).

Import spadł w 2023 r. po gwałtownym wzroście po pandemii

Całkowity import Węgier rósł przez trzy lata z rzędu, po czym w 2023 r. uległ zmniejszeniu. W 2019 r. wyniósł 117,32 mld dolarów, a następnie spadł do 113,42 mld dolarów w 2020 r., gdy zakłócenia spowodowane pandemią ograniczyły handel światowy. Jego wartość gwałtownie wzrosła do 139,13 mld dolarów w 2021 r., a następnie wzrosła do 159,33 mld dolarów w 2022 r., kiedy ceny energii poszybowały w całej Europie po inwazji Rosji na Ukrainę. Suma 150,65 miliardów dolarów w 2023 r., co oznacza spadek o 5,45% rok do roku, oznacza pierwszy roczny spadek w tym pięcioletnim okresie.

Spadek ten kontrastuje z łącznym eksportem Węgier, który wzrósł w tym samym okresie o 5,78%, co stanowi niezwykły podział między obiema stronami węgierskiego bilansu handlowego. Za znaczną część spadku prawdopodobnie odpowiedzialne będzie złagodzenie cen energii po gwałtownym wzroście w 2022 r., ponieważ paliwa mineralne będą stanowić mniejszy rachunek za import, gdy ceny ropy i gazu spadną ze szczytu. Wolniejsze uzupełnianie zapasów po zakłóceniach w łańcuchu dostaw w 2022 r. również mogło odegrać pewną rolę, ponieważ producenci, którzy zgromadzili dodatkowe zapasy komponentów w czasie niedoboru chipów, ograniczyli te zapasy, zamiast importować w tym samym tempie. To, czy spadek w 2023 r. będzie tymczasowy, czy też będzie stanowić nową normę dla węgierskich rachunków za import, prawdopodobnie zależy od tego, jak szybko ceny energii i popyt na komponenty ustabilizują się w przyszłości. Tak czy inaczej, rozbieżność między spadającym importem a rosnącym eksportem w tym samym roku przypomina, że obie strony bilansu handlowego danego kraju nie zawsze idą w parze, nawet jeśli napędzane są tą samą podstawową bazą produkcyjną.

07Najczęściej Zadawane Pytania

Węgry zaimportowały w 2023 r. towary o wartości 150,65 mld dolarów, co oznacza spadek o 5,45% w porównaniu z 159,33 mld dolarów w 2022 r., mimo że eksport tego kraju wzrósł w tym samym roku.

Większość węgierskiego importu maszyn elektrycznych, maszyn i pojazdów odzwierciedla komponenty, części i półprzewodniki napływające do tych samych zakładów montażowych, które wpływają na wielkość eksportu. Europejskie stowarzyszenie branży logistyki pojazdów udokumentowało, że Węgry bezpośrednio utknęły w światowym niedoborze chipów, odnotowując, że Mercedes-Benz wstrzymał produkcję w swojej węgierskiej fabryce w grudniu 2021 r. z powodu niedoborów komponentów. Maszyny elektryczne stanowiły 21,13% węgierskiego importu w 2023 r.

Węgry w dalszym ciągu importują rosyjską ropę naftową rurociągiem Przyjaźń w ramach bezterminowego zwolnienia UE, a rosyjski gaz ziemny poprzez TurkStream, a UE zgodziła się wycofać dopiero do 2028 r. To wydzielenie odzwierciedla śródlądowy położenie Węgier i zależność ich rafinerii od dostaw rurociągami. Paliwa mineralne stanowiły 10,04% węgierskiego importu w 2023 roku.

Niemcy dostarczyły 22,71% węgierskiego importu w 2023 r. o wartości 34,21 mld dolarów, co stanowi zdecydowanie największe pojedyncze źródło, za nimi plasują się Chiny z 6,60% i Austria z 6,27%.