Flagga för Malta - Översikt över handelsstatistik
Europa

Importdata från Malta: 8,39 miljarder USD 2023, ned 2,00 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $8,4mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -2,0% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Malta importerade varor för 8,39 miljarder USD 2023, en minskning med 2,00 % från 8,56 miljarder USD 2022.
  • Mineralbränslen var den största importkategorin med 16,11 % (1,35 miljarder dollar), eftersom ön inte producerar någon egen olja eller gas.
  • Fartyg och båtar utgjorde 8,78 % av importen (736,70 miljoner USD), vilket återspeglar Maltas status som världens sjätte största fartygsregister.
  • Italien stod för 22,92 % av importen (1,92 miljarder USD), mer än de kommande två länderna tillsammans.

025-Årig Trend

Malta importtrend, 5 år Linjediagram över Maltas importvärde per år: 2019 $8,2mdr, 2020 $5,7mdr, 2021 $7,1mdr, 2022 $8,6mdr, 2023 $8,4mdr $8,2mdr 2019 $5,7mdr 2020 $7,1mdr 2021 $8,6mdr 2022 $8,4mdr 2023
Malta importvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $8,2mdr$5,7mdr$7,1mdr$8,6mdr$8,4mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Italien $1,9mdr 22,9%
2 Tyskland $751,3milj. 9,0%
3 Frankrike $722,5milj. 8,6%
4 Spanien $529,5milj. 6,3%
5 Nederländerna $447,3milj. 5,3%
6 Storbritannien $445,4milj. 5,3%
7 Kina $378,6milj. 4,5%
8 Indien $287,1milj. 3,4%
9 USA $270,4milj. 3,2%
10 Sydkorea $229,7milj. 2,7%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $1,4mdr 16,1%
2 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $1,1mdr 13,6%
3 Fartyg, båtar och flytande konstruktioner $736,7milj. 8,8%
4 Flygplan, rymdfarkoster och delar till dessa $571,8milj. 6,8%
5 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $512,5milj. 6,1%
6 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $439,9milj. 5,2%
7 Farmaceutiska produkter $413,8milj. 4,9%
8 Plast och artiklar därav $244,2milj. 2,9%
9 Fisk och kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur $211,8milj. 2,5%
10 Papper och kartong; Varor av pappersmassa, av papper eller av kartong $155,6milj. 1,9%

05Karta över Handelspartner

Maltas viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Maltas viktigaste handelspartner efter importandel: Italien 22,9%, Tyskland 9,0%, Frankrike 8,6%, Spanien 6,3%, Nederländerna 5,3%, Storbritannien 5,3%, Kina 4,5%, Indien 3,4%, USA 3,2%, Sydkorea 2,7% Malta (Detta land) Italien 22,9% Tyskland 9,0% Frankrike 8,6% Spanien 6,3% Nederländerna 5,3% Storbritannien 5,3% Kina 4,5% Indien 3,4% USA 3,2% Sydkorea 2,7%

06Analys

Bränsle, flis och registrerade fartyg toppar importräkningen

Malta importerade varor till ett värde av 8,39 miljarder USD 2023, en minskning med 2,00 % från 8,56 miljarder USD 2022. Mineralbränslen ledde varje kategori med 16,11 % av det totala, värt 1,35 miljarder USD. Malta producerar ingen egen olja eller gas. En öekonomi som drivs av turism, sjöfart och elektroniktillverkning måste ta in varje fat den bränner, oavsett om det är för kraftgenerering, transport eller färjorna och kryssningsfartygen som håller turismindustrin igång. Elektriska maskiner följde med 13,60 % (1,14 miljarder USD). Mycket av det speglar den andra sidan av halvledarhistorien som är synlig i Maltas export. De råa wafers, komponenterna och materialen som matar öns chipförpackningar och testanläggningar måste komma någonstans ifrån innan färdiga halvledare kan skickas ut igen.

Fartyg och båtar utgjorde 8,78 % av importen (736,70 miljoner USD), en ovanligt stor kategori för ett så litet land. Maltas sjöfartsflagga har vuxit till det sjätte största fartygsregistret i världen och det största i Europa, med tusentals handelsfartyg som seglar under maltesisk flagg. Fartyg registrerade under den flaggan räknas som varor som kommer in i Maltas handelsstatistik, även när själva fartyget aldrig anlöper en maltesisk hamn. Den registreringsverksamheten har vuxit från en handfull fartyg för decennier sedan till en flotta på tusentals. Varje nytt fartyg som läggs till i registret kan dyka upp som import det år det byter flagg. Var fartyget faktiskt byggdes eller fungerar spelar ingen roll för den redovisningen. Flygplan och delar till rymdfarkoster ökade med 6,81 % (571,80 miljoner USD), enligt en liknande logik. Uppskattningsvis 214 maltesiska invånare äger ett privat flygplan, den näst högsta andelen i Europa efter Österrike, och öns register har blivit ett nav för flygplansleasing och finansiering enligt Kapstadskonventionens skydd. Maskiner levererade 6,11% (512,47 miljoner USD), och fordon ökade med 5,24% (439,92 miljoner USD). Farmaceutiska produkter bidrog med 4,93% (413,84 miljoner USD), plast ökade med 2,91% (244,19 miljoner USD), fisk och kräftdjur tillförde 2,52% (211,82 miljoner USD), och papper och kartong stängde ut topp tio på 1,85% (155,60 miljoner USD).

Italien levererar nästan en fjärdedel av allt Malta köper

Italien levererade 22,92 % av Maltas import 2023, värd 1,92 miljarder dollar, mer än de två kommande länderna tillsammans. De två länderna ligger knappt 80 kilometer från varandra, och bara den närheten förklarar mycket av förhållandet. Tyskland följde med 8,95 % (751,34 miljoner USD), och Frankrike tog tredje plats med 8,61 % (722,53 miljoner USD). Tillsammans utgjorde dessa tre källor 40,48 % av det totala importvärdet.

Spanien ökade med 6,31 % (529,49 miljoner USD) och Nederländerna bidrog med 5,33 % (447,26 miljoner USD). Storbritannien tillförde 5,31 % (445,38 miljoner USD), och Kina lade till 4,51 % (378,65 miljoner USD). Indien bidrog med 3,42 % (287,09 miljoner USD) och USA tillförde 3,22 % (270,45 miljoner USD). Sydkorea avrundade de tio bästa till 2,74 % (229,71 miljoner USD), en andel som troligen spårar tillbaka till samma elektronikförsörjningskedjor bakom Maltas halvledarexport. Utöver Italien dominerar inget enskilt land som Tyskland gör på Maltas exportsida. Resten av de tio bästa är en blandning av stora EU-ekonomier, en före detta kolonialmakt i Storbritannien och tillverkningsnav i Asien, en spridning som speglar hur många olika branscher Maltas lilla ekonomi faktiskt berör.

En pandemikrasch och en nästan fullständig återhämtning

Importvärden följde samma boom-bust-rebound-mönster som var synligt på Maltas exportsida, bara större i skala. Den totala summan uppgick till 8,21 miljarder dollar 2019, och kollapsade sedan till 5,74 miljarder dollar 2020 när pandemin frös sjöfart, turism och elektronikefterfrågan på en gång. Den klättrade tillbaka till 7,14 miljarder dollar 2021, sedan 8,56 miljarder dollar 2022, periodens höjdpunkt. Den minskade något till 8,39 miljarder dollar 2023, ett mycket mindre steg än pandemiårens svängningar.

Maltas importräkning är egentligen flera små ekonomier staplade på varandra. Bränslebehov spårar öns energiförbrukning. Elektronikkomponenter spårar den globala efterfrågan på chip. Fartyg och flygplan som räknas som import spårar hur många ägare som väljer att registrera sina fartyg och flygplan under maltesisk flagg, ett beslut som inte har mycket att göra med Maltas egna ekonomiska förhållanden. Ett land som är så beroende av registerföretag kommer att se sina handelsdata flyttas av skäl som ofta inte har något att göra med vad de egna invånarna köper eller bygger. Det gör Maltas importsiffror svårare att läsa som en enkel mätare av inhemsk efterfrågan än de flesta länders handelsdata. Ett hopp i fartygs- eller flygplansregistreringar kan blåsa upp summan under ett år då den ordinarie konsumtionen knappt förändras, och ett lugnt år för flaggregistreringarna kan få ekonomin att se svagare ut än vad den faktiskt är.

07Vanliga Frågor

Malta importerade varor för 8,39 miljarder USD 2023, en minskning med 2,00 % från 8,56 miljarder USD 2022.

Fartyg och båtar utgjorde 8,78 % av Maltas import 2023 (736,70 miljoner USD). Maltas sjöfartsflagga har vuxit till det sjätte största fartygsregistret i världen och det största i Europa, och fartyg registrerade under den flaggan räknas som varor som kommer in i Maltas handelsstatistik även när fartyget aldrig anlöper en maltesisk hamn.

Flyg- och rymdfarkostsdelar utgjorde 6,81 % av Maltas import 2023 (571,80 miljoner USD). Uppskattningsvis 214 maltesiska invånare äger ett privat flygplan, den näst högsta andelen i Europa efter Österrike, och öns register har blivit ett nav för leasing och finansiering av flygplan.

Italien levererade 22,92 % av Maltas import 2023, värd 1,92 miljarder dollar, mer än Tyskland och Frankrike tillsammans. De två länderna ligger knappt 80 kilometer från varandra, vilket förklarar mycket av handelsrelationen.