Flaga: Malta — przegląd statystyk handlowych
Europa

Dane dotyczące importu Malty: 8,39 mld dolarów w 2023 r., spadek o 2,00%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $8,4mld · Zmiana Rok do Roku: -2,0% Zobacz Dane Eksportowe

01Najważniejsze Informacje

  • W 2023 r. Malta zaimportowała towary o wartości 8,39 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,00% w porównaniu z 8,56 mld dolarów w 2022 r.
  • Największą kategorią importu były paliwa mineralne z udziałem 16,11% (1,35 miliarda dolarów), ponieważ wyspa nie produkuje własnej ropy ani gazu.
  • Statki i łodzie stanowiły 8,78% importu (736,70 mln USD), co odzwierciedla status Malty jako szóstego co do wielkości rejestru statków na świecie.
  • Włochy dostarczyły 22,92% importu (1,92 miliarda dolarów), więcej niż dwa kolejne kraje razem wzięte.

02Trend 5-letni

Trend import — Malta, 5 lat Wykres liniowy wartości import — Malta według roku: 2019 $8,2mld, 2020 $5,7mld, 2021 $7,1mld, 2022 $8,6mld, 2023 $8,4mld $8,2mld 2019 $5,7mld 2020 $7,1mld 2021 $8,6mld 2022 $8,4mld 2023
Wartość import — Malta według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $8,2mld$5,7mld$7,1mld$8,6mld$8,4mld

03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Włochy $1,9mld 22,9%
2 Niemcy $751,3mln 9,0%
3 Francja $722,5mln 8,6%
4 Hiszpania $529,5mln 6,3%
5 Holandia $447,3mln 5,3%
6 Wielka Brytania $445,4mln 5,3%
7 Chiny $378,6mln 4,5%
8 Indie $287,1mln 3,4%
9 Stany Zjednoczone $270,4mln 3,2%
10 Korea Południowa $229,7mln 2,7%

04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $1,4mld 16,1%
2 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów $1,1mld 13,6%
3 Statki, łodzie i konstrukcje pływające $736,7mln 8,8%
4 Samoloty, statki kosmiczne i ich części $571,8mln 6,8%
5 Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części $512,5mln 6,1%
6 Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria $439,9mln 5,2%
7 Produkty farmaceutyczne $413,8mln 4,9%
8 Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych $244,2mln 2,9%
9 Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne $211,8mln 2,5%
10 Papier i tektura; Artykuły z masy papierniczej, papieru lub tektury $155,6mln 1,9%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Malta, import Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Malta według udziału w import: Włochy 22,9%, Niemcy 9,0%, Francja 8,6%, Hiszpania 6,3%, Holandia 5,3%, Wielka Brytania 5,3%, Chiny 4,5%, Indie 3,4%, Stany Zjednoczone 3,2%, Korea Południowa 2,7% Malta (Ten kraj) Włochy 22,9% Niemcy 9,0% Francja 8,6% Hiszpania 6,3% Holandia 5,3% Wielka Brytania 5,3% Chiny 4,5% Indie 3,4% Stany Zjednoczone 3,2% Korea Południowa 2,7%

06Analiza

Paliwo, frytki i zarejestrowane statki są na pierwszym miejscu w rachunku za import

W 2023 r. Malta zaimportowała towary o wartości 8,39 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,00% w porównaniu z 8,56 mld dolarów w 2022 r. Paliwa mineralne zajmowały pierwsze miejsce w każdej kategorii z udziałem 16,11% całości o wartości 1,35 mld dolarów. Malta nie produkuje własnej ropy ani gazu. Gospodarka wyspiarska opierająca się na turystyce, żegludze i produkcji elektroniki musi wykorzystywać każdą spaloną baryłkę, czy to do celów wytwarzania energii, transportu, czy też promów i statków wycieczkowych, które napędzają przemysł turystyczny. Na drugim miejscu znalazły się maszyny elektryczne z udziałem 13,60% (1,14 miliarda dolarów). W dużej mierze odzwierciedla to drugą stronę historii półprzewodników widoczną w maltańskim eksporcie. Surowe płytki, komponenty i materiały zasilające zakłady zajmujące się pakowaniem chipów i zakłady testujące na wyspie muszą skądś dotrzeć, zanim gotowe półprzewodniki będą mogły zostać wysłane z powrotem.

Statki i łodzie stanowiły 8,78% importu (736,70 mln dolarów), co stanowi niezwykle dużą kategorię jak na tak mały kraj. Flaga żeglugowa Malty stała się szóstym co do wielkości rejestrem statków na świecie i największym w Europie, z tysiącami statków handlowych pływających pod banderą maltańską . Statki zarejestrowane pod tą banderą są liczone jako towary wprowadzane do statystyk handlowych Malty, nawet jeśli sam statek nigdy nie zawija do maltańskiego portu. Ta działalność rejestracyjna rozrosła się z kilku statków kilkadziesiąt lat temu do floty liczącej tysiące. Każdy nowy statek dodany do rejestru może pojawić się jako import w roku, w którym zmienia banderę. To, gdzie statek został faktycznie zbudowany lub gdzie funkcjonuje, nie ma znaczenia dla tego rozliczenia. Zgodnie z podobną logiką, części samolotów i statków kosmicznych wzrosły o 6,81% (571,80 mln dolarów). Szacuje się, że 214 mieszkańców Malty posiada prywatny samolot, co jest drugim co do wielkości wskaźnikiem w Europie po Austrii, a rejestr wyspy stał się ośrodkiem leasingu i finansowania samolotów w ramach ochrony Konwencji Kapsztadzkiej. Dostarczono maszyny o 6,11% (512,47 mln USD), a pojazdy o 5,24% (439,92 mln USD). Produkty farmaceutyczne stanowiły 4,93% (413,84 mln USD), tworzywa sztuczne 2,91% (244,19 mln USD), ryby i skorupiaki 2,52% (211,82 mln USD), a papier i tektura zamknęły pierwszą dziesiątkę z 1,85% (155,60 mln USD).

Włochy dostarczają prawie jedną czwartą wszystkiego, co kupuje Malta

Włochy dostarczyły 22,92% importu Malty w 2023 r. o wartości 1,92 miliarda dolarów, czyli więcej niż dwa kolejne kraje razem wzięte. Oba kraje dzieli zaledwie 80 kilometrów i sama bliskość wyjaśnia wiele z relacji. Niemcy zajęły drugie miejsce z 8,95% (751,34 mln dolarów), a Francja z 8,61% (722,53 mln dolarów). Łącznie te trzy źródła stanowiły 40,48% całkowitej wartości importu.

Hiszpania dodała 6,31% (529,49 mln dolarów), a Holandia 5,33% (447,26 mln dolarów). Wielka Brytania dostarczył 5,31% (445,38 mln dolarów), a Chiny dodał 4,51% (378,65 mln dolarów). Indie wniósł 3,42% (287,09 mln dolarów), a Stany Zjednoczone 3,22% (270,45 mln dolarów). Pierwszą dziesiątkę zamknął Korea Południowa z wynikiem 2,74% (229,71 mln dolarów), co prawdopodobnie wywodzi się z tych samych łańcuchów dostaw elektroniki, które odpowiadają za eksport półprzewodników z Malty. Poza Włochami żaden kraj nie dominuje tak jak Niemcy po stronie eksportu Malty. Pozostała dziesiątka pierwszej dziesiątki to mieszanka dużych gospodarek UE, byłej potęgi kolonialnej w Wielkiej Brytanii i ośrodków produkcyjnych w Azji, a rozkład odzwierciedla liczbę różnych gałęzi przemysłu, z którymi faktycznie styka się mała gospodarka Malty.

Katastrofa pandemiczna i niemal pełne wyzdrowienie

Wartości importu kształtowały się według tego samego schematu wzrostów, spadków i odbić, jaki widać po stronie eksportu Malty, tyle że na większą skalę. Łączna kwota wyniosła 8,21 miliarda dolarów w 2019 r., a następnie spadła do 5,74 miliarda dolarów w 2020 r., gdy pandemia zamroziła jednocześnie popyt na żeglugę, turystykę i elektronikę. W 2021 r. wzrosła do 7,14 mld dolarów, a w 2022 r. – do 8,56 mld dolarów, co stanowi najwyższy punkt w tym okresie. W 2023 r. nieznacznie spadła do 8,39 mld dolarów, co stanowi znacznie mniejszy ruch niż wahania w latach pandemii.

Maltański rachunek importowy to tak naprawdę kilka małych gospodarek ułożonych jedna na drugiej. Zapotrzebowanie na paliwo monitoruje zużycie energii na wyspie. Komponenty elektroniczne śledzą globalny popyt na chipy. Statki i samoloty liczone jako import monitorują liczbę właścicieli, którzy zdecydowali się zarejestrować swoje statki i samoloty pod maltańską banderą, a jest to decyzja, która ma niewiele wspólnego z warunkami gospodarczymi Malty. W kraju tak zależnym od działalności rejestracyjnej dane dotyczące handlu zmienią się z powodów, które często nie mają nic wspólnego z tym, co kupują lub budują jego mieszkańcy. To sprawia, że dane dotyczące importu Malty są trudniejsze do odczytania jako prostego miernika popytu wewnętrznego niż dane dotyczące handlu w większości krajów. Skokowy wzrost liczby rejestracji statków lub samolotów może zawyżać tę sumę w ciągu roku, w którym zwykła konsumpcja prawie się nie zmienia, a spokojny rok pod względem rejestracji bander może sprawić, że gospodarka będzie wyglądać na słabszą, niż jest w rzeczywistości.

07Najczęściej Zadawane Pytania

W 2023 r. Malta zaimportowała towary o wartości 8,39 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,00% w porównaniu z 8,56 mld dolarów w 2022 r.

Statki i łodzie stanowiły 8,78% importu Malty w 2023 r. (736,70 mln USD). Flaga żeglugowa Malty stała się szóstym co do wielkości rejestrem statków na świecie i największym w Europie, a statki zarejestrowane pod tą banderą są liczone jako towary wprowadzane do statystyk handlowych Malty, nawet jeśli statek nigdy nie zawija do maltańskiego portu.

Części do samolotów i statków kosmicznych stanowiły 6,81% importu Malty w 2023 r. (571,80 mln USD). Szacuje się, że 214 mieszkańców Malty posiada prywatny samolot, co stanowi drugi najwyższy wskaźnik w Europie po Austrii, a rejestr wyspy stał się ośrodkiem leasingu i finansowania samolotów.

Włochy dostarczyły 22,92% importu Malty w 2023 r. o wartości 1,92 miliarda dolarów, czyli więcej niż Niemcy i Francja razem wzięte. Obydwa kraje dzieli zaledwie 80 kilometrów, co w dużej mierze wyjaśnia stosunki handlowe.