Flagga för Rumänien - Översikt över handelsstatistik
Europa

Rumäniens exportdata: 100,64 miljarder dollar år 2023, en ökning med 3,9 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $100,6mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: +3,9% Visa Importdata

01Viktiga Slutsatser

  • Rumänien exporterade varor till ett värde av 100,64 miljarder dollar 2023, en ökning med 3,9 % från 96,83 miljarder dollar 2022. Därmed passerade landet för första gången gränsen på 100 miljarder dollar under denna femårsperiod i datasetet.
  • Elektriska maskiner dominerade exportkategorierna med 18,1 % av totalen (18,21 miljarder dollar), knappt före fordon med 15,5 % (15,63 miljarder dollar).
  • Tyskland köpte 20,8 % av Rumäniens export (20,97 miljarder dollar), mer än de två näst största handelspartnerna tillsammans.
  • Nio av Rumäniens tio största exportmarknader är medlemsländer i Europeiska unionen.

025-Årig Trend

Rumänien exporttrend, 5 år Linjediagram över Rumäniens exportvärde per år: 2019 $77,3mdr, 2020 $71,0mdr, 2021 $88,4mdr, 2022 $96,8mdr, 2023 $100,6mdr $77,3mdr 2019 $71,0mdr 2020 $88,4mdr 2021 $96,8mdr 2022 $100,6mdr 2023
Rumänien exportvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $77,3mdr$71,0mdr$88,4mdr$96,8mdr$100,6mdr

03Största Exportmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Tyskland $21,0mdr 20,8%
2 Italien $10,2mdr 10,2%
3 Frankrike $6,4mdr 6,3%
4 Ungern $5,7mdr 5,7%
5 Bulgarien $4,2mdr 4,2%
6 Polen $3,7mdr 3,7%
7 Nederländerna $3,4mdr 3,4%
8 Turkiet $3,3mdr 3,3%
9 Spanien $3,2mdr 3,2%
10 Tjeckien $3,2mdr 3,2%

04Största Exportkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $18,2mdr 18,1%
2 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $15,6mdr 15,5%
3 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $10,2mdr 10,1%
4 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $5,3mdr 5,3%
5 Spannmål $4,5mdr 4,4%
6 Gummi och varor därav $3,6mdr 3,6%
7 Varor av järn eller stål $3,4mdr 3,4%
8 Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa $3,2mdr 3,2%
9 Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader $3,1mdr 3,1%
10 Plast och artiklar därav $2,6mdr 2,6%

05Karta över Handelspartner

Rumäniens viktigaste handelspartner, export Radialdiagram över Rumäniens viktigaste handelspartner efter exportandel: Tyskland 20,8%, Italien 10,2%, Frankrike 6,3%, Ungern 5,7%, Bulgarien 4,2%, Polen 3,7%, Nederländerna 3,4%, Turkiet 3,3%, Spanien 3,2%, Tjeckien 3,2% Rumänien (Detta land) Tyskland 20,8% Italien 10,2% Frankrike 6,3% Ungern 5,7% Bulgarien 4,2% Polen 3,7% Nederländerna 3,4% Turkiet 3,3% Spanien 3,2% Tjeckien 3,2%

06Analys

Exporten passerade för första gången 100 miljarder dollar i detta dataset

Rumänien exporterade varor till ett värde av 100,64 miljarder dollar 2023, en ökning med 3,9 % från 96,83 miljarder dollar 2022. Det är det högsta totalvärdet under något av de fem åren i detta dataset för landet och det fjärde året i rad med tillväxt sedan bottennivån under pandemin.

Exporten uppgick till 77,30 miljarder dollar 2019 och sjönk sedan till 71,05 miljarder dollar 2020 när pandemin störde den globala handeln. Återhämtningen kom snabbt. Totalvärdet steg till 88,39 miljarder dollar 2021 och fortsatte att öka till 96,83 miljarder dollar 2022 och 100,64 miljarder dollar 2023. Rumäniens export har vuxit med ungefär en tredjedel under denna femårsperiod, vilket visar en jämn uppgång snarare än en enstaka dramatisk topp. Den typen av gradvis och uthållig tillväxt skiljer sig från utvecklingen i flera andra ekonomier i detta dataset, där kraftiga prisförändringar för en enskild råvara eller en snabb återhämtning efter pandemin har lett till betydligt större variationer från år till år. En diversifierad tillverkningsbas tenderar att växa jämnare än en ekonomi som är koncentrerad kring en enda volatil exportprodukt.

Fordon och elektriska maskiner visar på en omfattande fordonsindustri

Elektriska maskiner var den största exportkategorin 2023, med ett värde på 18,21 miljarder dollar, motsvarande 18,1 % av totalen, knappt före fordon med 15,5 % (15,63 miljarder dollar). Dacia-Renault och Ford är de främsta grundpelarna i Rumäniens fordonsindustri, och en stor del av kategorin elektriska maskiner återspeglar sannolikt kablage, elektronik och komponenter som levereras till samma industri snarare än en separat verksamhetsgren. Båda företagen driver stora monteringsfabriker i Rumänien, Dacia i Mioveni och Ford i Craiova, där hundratusentals fordon tillverkas varje år för marknader långt utanför landets egna gränser. Maskiner och mekaniska apparater stod för 10,1 % (10,18 miljarder dollar), medan mineralbränslen bidrog med 5,3 % (5,34 miljarder dollar).

Spannmål stod för 4,4 % (4,46 miljarder dollar), vilket speglar Rumäniens ställning som en betydande europeisk spannmålsexportör. Gummi och gummivaror, framför allt däck, bidrog med 3,6 % (3,63 miljarder dollar), ytterligare en kategori med nära koppling till fordonsindustrin som beskrivs ovan. Artiklar av järn och stål stod för 3,4 % (3,38 miljarder dollar), medan optiska instrument och mätinstrument bidrog med 3,2 % (3,22 miljarder dollar). Möbler stod för 3,1 % (3,08 miljarder dollar), och plast avslutade topp tio med 2,6 % (2,58 miljarder dollar).

Elektriska maskiner, fordon, maskiner samt gummi står tillsammans för nästan hälften av allt Rumänien säljer utomlands, och alla fyra kategorierna har på ett eller annat sätt koppling till samma leveranskedja inom fordonsindustrin. Få ekonomier i detta dataset uppvisar en lika hög koncentration kring ett enda industriellt kluster som är fördelat över flera formella exportkategorier. Handelsstatistiken klassificerar varor efter produkttyp, med kablage under elektriska maskiner, färdiga bilar under fordon och däck under gummi, utan hänsyn till vilken fabrik eller leveranskedja som faktiskt producerat dem. Om man läser kategorifördelningen med detta i åtanke framträder ett enda industriellt kluster bakom det som vid första anblick verkar vara fyra orelaterade kategorier.

Tyskland köper mer än en femtedel av Rumäniens export

Tyskland köpte 20,8 % av Rumäniens export 2023, till ett värde av 20,97 miljarder dollar, mer än de två näst största handelspartnerna på listan tillsammans. Italien kom på andra plats med 10,2 % (10,23 miljarder dollar), följt av Frankrike med 6,3 % (6,38 miljarder dollar). Tillsammans stod dessa tre marknader för 37,3 % av det totala exportvärdet.

Ungern stod för ytterligare 5,7 % (5,70 miljarder dollar), medan Bulgarien bidrog med 4,2 % (4,18 miljarder dollar). Polen stod för 3,7 % (3,70 miljarder dollar), och Nederländerna bidrog med 3,4 % (3,40 miljarder dollar). Turkiet stod för 3,3 % (3,31 miljarder dollar), medan Spanien bidrog med 3,2 % (3,25 miljarder dollar). Tjeckien avslutade topp tio med 3,2 % (3,24 miljarder dollar).

Nio av dessa tio marknader är medlemsländer i Europeiska unionen. Turkiet är det enda undantaget. Denna koncentration speglar Rumäniens djupa integration i EU:s inre marknad, där komponenter och färdiga fordon kan passera gränser med minimala hinder och försörja monteringsfabriker och bilhandlare i hela regionen, i stället för att gå till en enda dominerande köpare. Ungern, Bulgarien, Polen och Tjeckien står för en stor del av resten av listan, vilket pekar på ett bredare mönster. Central- och östeuropeiska ekonomier handlar i allt högre grad intensivt med varandra, inte bara med Västeuropa, i takt med att regionala leveranskedjor har mognat under de senaste två decennierna av EU-medlemskap. Rumäniens egen leveranskedja inom fordonsindustrin befinner sig mitt i detta bredare regionala nätverk.

Sammantaget visar Rumäniens exportdata för 2023 en tillverkningsekonomi som i stor utsträckning bygger på fordonsproduktion och säljer nästan helt inom Europeiska unionen, med Tyskland som den klart viktigaste enskilda kunden. Denna kombination har lett till jämn och uthållig tillväxt snarare än det uppgångs- och nedgångsmönster som syns i andra ekonomier i detta dataset.

07Vanliga Frågor

Rumänien exporterade varor till ett värde av 100,64 miljarder dollar år 2023, en ökning med 3,9 % från 96,83 miljarder dollar år 2022. Därmed passerades gränsen på 100 miljarder dollar för första gången i denna datamängd.

Elektriska maskiner och utrustning stod för den största exportkategorin 2023 och utgjorde 18,1 % av det totala exportvärdet, motsvarande 18,21 miljarder dollar. Därmed låg kategorin knappt före fordon, som stod för 15,5 % (15,63 miljarder dollar). Dacia-Renault och Ford är de främsta hörnstenarna i Rumäniens fordonsindustri.

Tyskland köpte 20,8 % av Rumäniens export år 2023 (till ett värde av 20,97 miljarder dollar), mer än de två näst största handelspartnerna på listan tillsammans.

Nio av Rumäniens tio största exportpartner år 2023 var medlemsländer i Europeiska unionen, med Turkiet som enda undantag. Detta återspeglar Rumäniens djupa integration i EU:s inre marknad.