Flaga: Rumunia — przegląd statystyk handlowych
Europa

Dane dotyczące importu Rumunii: 131,96 mld dolarów w 2023 roku, spadek o 0,6%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $132,0mld · Zmiana Rok do Roku: -0,6% Zobacz Dane Eksportowe

01Najważniejsze Informacje

  • Rumunia zaimportowała w 2023 roku towary o wartości 131.96 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 0.6% w porównaniu z 132.70 miliarda dolarów w 2022 roku. Po pięciu latach wzrostu wartość importu pozostała zasadniczo na niezmienionym poziomie.
  • Maszyny i urządzenia elektryczne zajęły pierwsze miejsce wśród kategorii importowych z udziałem 15.2% (20.10 miliarda dolarów). Ta sama kategoria dominuje również na rumuńskiej liście eksportowej.
  • Niemcy odpowiadały za 19.4% importu (25.59 miliarda dolarów), będąc zdecydowanie największym pojedynczym partnerem handlowym. Ten sam kraj dominuje również po stronie eksportu.
  • Te same cztery kategorie, maszyny i urządzenia elektryczne, maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy oraz paliwa mineralne, zajmują czołowe miejsca zarówno w rumuńskim imporcie, jak i eksporcie, w niemal identycznej kolejności.

02Trend 5-letni

Trend import — Rumunia, 5 lat Wykres liniowy wartości import — Rumunia według roku: 2019 $96,6mld, 2020 $92,1mld, 2021 $116,4mld, 2022 $132,7mld, 2023 $132,0mld $96,6mld 2019 $92,1mld 2020 $116,4mld 2021 $132,7mld 2022 $132,0mld 2023
Wartość import — Rumunia według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $96,6mld$92,1mld$116,4mld$132,7mld$132,0mld

03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Niemcy $25,6mld 19,4%
2 Włochy $11,4mld 8,7%
3 Węgry $8,5mld 6,5%
4 Polska $8,2mld 6,2%
5 Chiny $7,3mld 5,5%
6 Turcja $6,9mld 5,2%
7 Bułgaria $6,1mld 4,7%
8 Holandia $5,7mld 4,3%
9 Francja $5,6mld 4,3%
10 Austria $4,6mld 3,5%

04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów $20,1mld 15,2%
2 Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części $14,6mld 11,1%
3 Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria $13,2mld 10,0%
4 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $11,3mld 8,5%
5 Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych $6,2mld 4,7%
6 Produkty farmaceutyczne $5,5mld 4,1%
7 Żelazo i stal $4,4mld 3,3%
8 Artykuły z żelaza lub stali $4,0mld 3,0%
9 Przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; Części i akcesoria do nich $3,1mld 2,4%
10 Guma i artykuły z gumy $2,3mld 1,8%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Rumunia, import Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Rumunia według udziału w import: Niemcy 19,4%, Włochy 8,7%, Węgry 6,5%, Polska 6,2%, Chiny 5,5%, Turcja 5,2%, Bułgaria 4,7%, Holandia 4,3%, Francja 4,3%, Austria 3,5% Rumunia (Ten kraj) Niemcy 19,4% Włochy 8,7% Węgry 6,5% Polska 6,2% Chiny 5,5% Turcja 5,2% Bułgaria 4,7% Holandia 4,3% Francja 4,3% Austria 3,5%

06Analiza

Po szczytowym poziomie z 2022 roku import pozostał zasadniczo stabilny

Rumunia zaimportowała w 2023 roku towary o wartości 131.96 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 0.6% w porównaniu z 132.70 miliarda dolarów w 2022 roku. Łączna wartość importu w 2022 roku była najwyższa w ciągu ostatnich pięciu lat, a niewielki spadek, który nastąpił później, pozostawił tę wartość praktycznie bez zmian, zamiast doprowadzić do rzeczywistego załamania.

W 2019 roku wartość importu wyniosła 96.64 miliarda dolarów, po czym w 2020 roku spadła do 92.06 miliarda dolarów, gdy pandemia zakłóciła handel światowy. Szybko nastąpiło jednak ożywienie. Wartość importu wzrosła do 116.40 miliarda dolarów w 2021 roku, a w 2022 roku zwiększyła się jeszcze bardziej, osiągając 132.70 miliarda dolarów. W 2023 roku utrzymała się niemal dokładnie na tym samym poziomie, wynosząc 131.96 miliarda dolarów. Po czterech latach silnego i często szybkiego wzrostu ta stabilizacja wskazuje raczej na dostosowanie się gospodarki do nowego, większego przedziału obrotów handlowych niż na utratę dynamiki. W ciągu tych pięciu lat rumuński import i eksport podążały niemal w tym samym kierunku. Oba spadły w 2020 roku, oba gwałtownie wzrosły w latach 2021 i 2022, a w 2023 roku oba utrzymały się mniej więcej na dotychczasowym poziomie. Potwierdzają to również dane dotyczące eksportu Rumunii przedstawione w towarzyszących im materiałach. Ta równoległość zmian sama w sobie dostarcza istotnych informacji. Gdy wartość importu i eksportu danego kraju zmienia się tak podobnie rok po roku, zazwyczaj oznacza to, że za obie strony bilansu handlowego odpowiadają te same podstawowe gałęzie przemysłu.

Te same kategorie związane z motoryzacją dominują po obu stronach rumuńskiego handlu

W 2023 roku maszyny i urządzenia elektryczne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych, osiągając wartość 20.10 miliarda dolarów, czyli 15.2% całkowitego importu. Maszyny i urządzenia mechaniczne uplasowały się na kolejnym miejscu z udziałem 11.1% (14.59 miliarda dolarów), a pojazdy odpowiadały za 10.0% (13.21 miliarda dolarów). Paliwa mineralne stanowiły 8.5% (11.25 miliarda dolarów). Są to te same cztery kategorie, które zajmują czołowe miejsca na rumuńskiej liście eksportowej, przedstawionej w towarzyszących danych eksportowych dotyczących tego kraju. W obu zestawieniach występują one w niemal identycznej kolejności. Taka zgodność między głównymi kategoriami importowymi i eksportowymi danego kraju jest rzadkością w tym zbiorze danych. Najwyraźniej występuje w gospodarkach opartych na montażu i produkcji komponentów, gdzie te same szerokie klasyfikacje produktów obejmują zarówno surowce i komponenty napływające do kraju, jak i gotowe towary wysyłane za granicę.

Tworzywa sztuczne stanowiły 4.7% (6.24 miliarda dolarów), a produkty farmaceutyczne odpowiadały za 4.1% (5.47 miliarda dolarów). Żelazo i stal stanowiły 3.3% (4.35 miliarda dolarów), natomiast wyroby z żelaza i stali odpowiadały za 3.0% (3.99 miliarda dolarów). Przyrządy optyczne i pomiarowe stanowiły 2.4% (3.10 miliarda dolarów), a wyroby z gumy, wśród których szczególnie istotne są opony, zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 1.8% (2.32 miliarda dolarów). Ta sama kategoria zajmuje również wysoką pozycję na rumuńskiej liście eksportowej.

To nakładanie się kategorii nie jest przypadkowe. Dacia-Renault i Ford, dwaj producenci samochodów stanowiący filary rumuńskiej gospodarki eksportowej, sprowadzają z zagranicy znaczną część komponentów, elektroniki i surowców, zanim zmontują gotowe pojazdy w kraju. Wiązki przewodów elektrycznych, części mechaniczne, opony, a nawet niektóre gotowe pojazdy trafiają do Rumunii, wspierając przemysł, który następnie wysyła za granicę znacznie większe ilości gotowych samochodów i komponentów.

Niemcy dostarczają niemal jedną piątą rumuńskiego importu

Niemcy odpowiadały w 2023 roku za 19.4% rumuńskiego importu o wartości 25.59 miliarda dolarów, zdecydowanie wyprzedzając pozostałych pojedynczych partnerów handlowych. Włochy zajęły drugie miejsce z udziałem 8.7% (11.42 miliarda dolarów), a na kolejnej pozycji znalazły się Węgry z udziałem 6.5% (8.54 miliarda dolarów). Łącznie te trzy kraje odpowiadały za 34.5% całkowitej wartości importu.

Polska odpowiadały za 6.2% (8.24 miliarda dolarów), a Chiny za 5.5% (7.31 miliarda dolarów). Turcja stanowiły 5.2% (6.89 miliarda dolarów), a Bułgaria odpowiadały za 4.7% (6.15 miliarda dolarów). Holandia odpowiadały za 4.3% (5.66 miliarda dolarów), a udział Francja był niemal identyczny i wynosił 4.3% (5.64 miliarda dolarów). Austria zamknęła pierwszą dziesiątkę z udziałem 3.5% (4.62 miliarda dolarów).

Pozycja Niemiec jako największego dostawcy Rumunii i zarazem jej największego odbiorcy eksportowego, co potwierdzają towarzyszące dane eksportowe dotyczące tego kraju, pokazuje, jak silnie obie gospodarki są powiązane za pośrednictwem tego samego łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej. Części i komponenty trafiają od niemieckich dostawców do rumuńskich zakładów montażowych, natomiast gotowe pojazdy i komponenty przemieszczają się w przeciwnym kierunku. Tego rodzaju dwukierunkowa relacja nie dotyczy wyłącznie Niemiec. Kilka innych krajów zajmujących wysokie pozycje na obu listach partnerów handlowych, w tym Włochy, Węgry i Polska, wykazuje ten sam wzorzec. Kraje te kupują towary z Rumunii, a jednocześnie same zaopatrują rumuński rynek. Jest to oznaka głębokiej integracji regionalnych łańcuchów dostaw, a nie prostej, jednokierunkowej relacji handlowej.

Podsumowując, dane dotyczące rumuńskiego importu w 2023 roku niemal kategoria po kategorii odzwierciedlają strukturę eksportu tego kraju. Pokazują gospodarkę mocno osadzoną w środku zintegrowanego europejskiego łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej, która kupuje komponenty i inne produkty wykorzystywane w produkcji głównie od tych samych krajów, do których sprzedaje gotowe wyroby.

07Najczęściej Zadawane Pytania

Rumunia zaimportowała w 2023 roku towary o wartości 131,96 mld dolarów, co oznacza spadek o 0,6% w porównaniu z 132,70 mld dolarów w 2022 roku. Po pięciu latach wzrostu wartość importu pozostała zasadniczo na niezmienionym poziomie.

Maszyny elektryczne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych w 2023 roku, stanowiąc 15,2% całkowitej wartości importu o wartości 20,10 mld dolarów. Ta sama kategoria znajduje się również na szczycie rumuńskiej listy eksportowej.

Niemcy dostarczyły w 2023 roku 19,4% importu Rumunii (o wartości 25,59 mld dolarów), stając się z dużą przewagą jej największym pojedynczym partnerem handlowym. Ten sam kraj dominuje również po stronie rumuńskiego eksportu.

Maszyny elektryczne, maszyny, pojazdy i paliwa mineralne zajmują czołowe miejsca zarówno w rumuńskim imporcie, jak i eksporcie, w niemal identycznej kolejności. Odzwierciedla to łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej, w ramach którego importowane są komponenty i surowce, a eksportowane są gotowe pojazdy i części.