01Belangrijkste Punten
- Gabon importeerde in 2023 voor 4,22 miljard dollar aan goederen, een stijging van 3,88% ten opzichte van 4,06 miljard dollar in 2022, het hoogste totaal over een periode van vijf jaar.
- Schepen, boten en drijvende constructies voerden elke importcategorie aan met 23,29% ($982,12 miljoen), wat zelfs groter is als aandeel van de import dan aan de exportkant van Gabon.
- Zuid-Korea was de grootste leverancier met 13,29% ($560,40 miljoen), nipt vóór Frankrijk met 13,01%.
- Minerale brandstoffen vertegenwoordigden 6,89% ($290,65 miljoen) van de import, een categorie die bestaat omdat Gabon nog steeds niet alle olie die het produceert kan raffineren.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $3,9mld | $3,5mld | $3,6mld | $4,1mld | $4,2mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Zuid-Korea | $560,4mln | 13,3% |
| 2 | Frankrijk | $548,6mln | 13,0% |
| 3 | China | $489,7mln | 11,6% |
| 4 | Verenigde Staten | $318,4mln | 7,5% |
| 5 | India | $164,2mln | 3,9% |
| 6 | Duitsland | $136,0mln | 3,2% |
| 7 | Japan | $121,1mln | 2,9% |
| 8 | Panama | $120,6mln | 2,9% |
| 9 | Gebieden, n.e.g. | $120,1mln | 2,8% |
| 10 | Verenigd Koninkrijk | $111,4mln | 2,6% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Schepen, boten en drijvende constructies | $982,1mln | 23,3% |
| 2 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $577,1mln | 13,7% |
| 3 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $290,7mln | 6,9% |
| 4 | Artikelen van ijzer of staal | $235,3mln | 5,6% |
| 5 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $232,1mln | 5,5% |
| 6 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $219,8mln | 5,2% |
| 7 | Vlees en eetbare slachtafvallen | $164,6mln | 3,9% |
| 8 | Granen | $133,2mln | 3,2% |
| 9 | Spoor- of tramlocomotieven, rollend materieel en delen daarvan; Inrichting en toebehoren voor spoor- of tramsporen en onderdelen daarvan; Mechanische (inclusief elektromechanische) verkeerssignaleringsapparatuur van alle soorten | $112,2mln | 2,7% |
| 10 | Farmaceutische producten | $111,0mln | 2,6% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Een olieproducent die nog steeds schepen en geraffineerde brandstof koopt
Gabon importeerde in 2023 voor 4,22 miljard dollar aan goederen, een stijging van 3,88% ten opzichte van 4,06 miljard dollar het jaar daarvoor. Schepen, boten en drijvende constructies voerden elke categorie aan, met een waarde van $ 982,12 miljoen, of 23,29% van het totaal, een nog groter aandeel van de import dan dezelfde categorie vertegenwoordigt aan de exportkant van Gabon. Tussen deze twee lijken schepen zich in beide richtingen door de handelsgegevens van Gabon te bewegen op een schaal die de meeste landen nooit zien voor een enkele productlijn, een patroon dat aansluit bij onafhankelijke rapportage over het snelgroeiende scheepsregister van Gabon. Machines en mechanische apparaten staan op de tweede plaats met 13,69% ($577,12 miljoen), een routinecategorie voor een economie die weinig eigen industriële apparatuur produceert.
Minerale brandstoffen stonden op de derde plaats met 6,89% ($290,65 miljoen), wat ongebruikelijk klinkt voor een land waarvan de belangrijkste exportcategorie minerale brandstoffen is die miljarden meer waard zijn. De enige raffinaderij van Gabon verwerkt momenteel ongeveer 1,2 miljoen ton ruwe olie per jaar, genoeg om slechts ongeveer 55% van de binnenlandse vraag naar geraffineerde producten te dekken, waardoor het land ongeveer 45% van zijn diesel, kerosine, butaan en benzine moet importeren, voornamelijk uit Europa. Het produceren van ruwe olie en het raffineren ervan tot bruikbare brandstof zijn twee verschillende activiteiten, en Gabon beschikte historisch gezien over meer capaciteit in de eerste dan in de tweede.
IJzer- of staalartikelen voegden 5,58% ($235,34 miljoen) toe, en voertuigen droegen 5,50% ($232,13 miljoen) bij, een categorie die, net als het grootste deel van het wagenpark van Gabon, een land weerspiegelt dat geen eigen binnenlandse autoproductie van betekenis heeft. Elektrische machines namen 5,21% ($219,79 miljoen) in beslag, en vlees en eetbaar slachtafval voegden 3,90% ($164,55 miljoen) toe, een herinnering dat Gabon, net als veel landen waarvan het land wordt gedomineerd door bos- en delfstoffenwinning in plaats van landbouwgrond, een aanzienlijk deel van zijn voedsel importeert. Granen droegen 3,16% ($133,16 miljoen) bij, spoor- en trammaterieel 2,66% ($112,19 miljoen), waarschijnlijk gekoppeld aan de vrachtinfrastructuur die de mijnbouw- en houtsectoren van Gabon bedient, en farmaceutische producten sloten de top tien af met 2,63% ($110,95 miljoen).
Zuid-Korea verdringt Frankrijk als topleverancier
Zuid-Korea was in 2023 de grootste importleverancier van Gabon met 13,29% ($560,40 miljoen), nipt hoger dan Frankrijk met 13,01% ($548,59 miljoen). Die rangschikking is logischer in het licht van wat de belangrijkste importcategorie van Gabon eigenlijk is. Zuid-Koreaanse scheepsbouwers hebben met recente orders grofweg een vijfde van de wereldmarkt veiliggesteld, waarbij de werven van het land gespecialiseerd zijn in hoogwaardige schepen, waaronder ruwe olietankers, shuttletankers en zeer grote ruwe olietankers. Een land dat zoveel van de schepen bouwt die de wereld koopt, gecombineerd met een importlijst met schepen bovenaan, is geen toeval.
China volgde met 11,61% ($489,73 miljoen), en Verenigde Staten droeg 7,55% ($318,36 miljoen) bij. India voegde 3,89% ($164,20 miljoen) toe, en Duitsland ontving 3,23% ($136,01 miljoen). Japan droeg 2,87% ($121,14 miljoen) bij, en Panama voegde 2,86% ($120,64 miljoen) toe, een opmerkelijke naam gezien het feit dat Panama een van 's werelds andere grote scheepsregisters beheert. Een niet nader gespecificeerde categorie 'Gebieden, nes' behaalde 2,85% ($120,09 miljoen), en de Verenigd Koninkrijk sloot de top tien af met 2,64% ($111,36 miljoen). Gecombineerd waren Korea, Frankrijk en China, de drie grootste leveranciers, goed voor 37,91% van de totale importwaarde in 2023.
Een gestage stijging dan de recente stijging van de exportkant
Het importtotaal van Gabon heeft zich in een veel afgemetender patroon ontwikkeld dan de exportcijfers. In 2019 bedroeg deze 3,87 miljard dollar, maar daalde vervolgens naar 3,48 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de wereldhandel vertraagde. De economie herstelde zich tot 3,65 miljard dollar in 2021, steeg verder tot 4,06 miljard dollar in 2022 en bereikte 4,22 miljard dollar in 2023, het hoogste punt in deze periode van vijf jaar.
Die gestage stijging van 3,88% lijkt bescheiden, vergeleken met de stijging van 21,25% van Gabon's exporttotaal in hetzelfde jaar, een omslag die grotendeels wordt veroorzaakt door de stijgende mondiale energieprijzen. De import beweegt niet op dezelfde manier mee met de olieprijzen als de export. Schepen, machines en geraffineerde brandstoffen vertegenwoordigen behoeften die verband houden met Gabons eigen industriële basis en zijn scheepsregistratieactiviteiten, en niet met de prijs die een vat ruwe olie op een bepaalde dag opbrengt. Deze kloof tussen een vraaggestuurde importrekening en een prijsgedreven exporttotaal is de moeite waard om in gedachten te houden wanneer de twee handelscijfers van Gabon naast elkaar worden vergeleken. Het exporttotaal van Gabon kan in één jaar tijd met meer dan een vijfde schommelen, puur op basis van de grondstoffenprijzen die het land niet onder controle heeft. De importrekening laat daarentegen een stabieler en voorspelbaarder groeipatroon zien over dezelfde periode van vijf jaar.