01Viktiga Slutsatser
- Cabo Verdes export uppgick till 281,68 miljoner USD 2023, en minskning med 9,1 % från 309,81 miljoner USD 2022, vilket minskade från en femårig högsta.
- En aggregerad "ospecificerad destination"-rapporteringskategori utgjorde den största andelen med 39,3 % av exporten (110,84 miljoner USD), före Spanien med 19,2 % och Portugal med 14,7 %.
- De tre bästa posterna utgjorde tillsammans 73,3 % av det totala exportvärdet.
- Mineralbränslen ledde alla exportkategorier med 61,0 % av det totala värdet (171,72 miljoner USD), långt före bearbetat kött, fisk och kräftdjur med 14,4 %.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $344,7milj. | $53,1milj. | $234,9milj. | $309,8milj. | $281,7milj. |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Områden, ospec. | $110,8milj. | 39,3% |
| 2 | Spanien | $54,1milj. | 19,2% |
| 3 | Portugal | $41,5milj. | 14,7% |
| 4 | Togo | $11,6milj. | 4,1% |
| 5 | Nederländerna | $11,0milj. | 3,9% |
| 6 | Italien | $9,5milj. | 3,4% |
| 7 | Frankrike | $7,3milj. | 2,6% |
| 8 | Förenade Arabemiraten | $6,6milj. | 2,3% |
| 9 | Indien | $5,5milj. | 2,0% |
| 10 | Belgien | $4,4milj. | 1,6% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $171,7milj. | 61,0% |
| 2 | Beredningar av kött, fisk eller kräftdjur, blötdjur eller andra ryggradslösa vattendjur | $40,4milj. | 14,4% |
| 3 | Järnvägs- eller spårvägslok, rullande materiel och delar till sådana; Järnvägs- och spårvägsinventarier och tillbehör och delar därtill; Mekanisk (inklusive elektromekanisk) trafiksignalutrustning av alla slag | $25,9milj. | 9,2% |
| 4 | Fisk och kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur | $13,1milj. | 4,6% |
| 5 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $3,8milj. | 1,4% |
| 6 | Aluminium och varor därav | $2,4milj. | 0,9% |
| 7 | Skodon, Damasker och liknande; Delar av sådana artiklar | $2,3milj. | 0,8% |
| 8 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $2,3milj. | 0,8% |
| 9 | Tobak och tillverkade tobaksersättningar | $2,1milj. | 0,7% |
| 10 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $1,7milj. | 0,6% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Ospecificerade destinationer och Iberia leder en bränsletung exportlista
Cabo Verde skickade varor till ett värde av 281,68 miljoner USD utomlands 2023, det senaste året med verifierade handelsdata i denna datauppsättning. Den summan markerar en minskning med 9,1 % från de 309,81 miljoner dollar som registrerades 2022, vilket är en minskning från den högsta årliga siffran under det femårsintervall som denna datauppsättning täcker. En aggregerad rapporteringskategori märkt "Areas, nes" (ej specificerat någon annanstans) stod för den största andelen av den totala summan, värd $110,84 miljoner, eller 39,3% av allt Cabo Verde exporterade.
Spanien rankades tvåa med 19,2 % (54,15 miljoner USD), före Portugal med 14,7 % (41,50 miljoner USD) och Togo med 4,1 % (11,63 miljoner USD). Nederländerna tog femte plats med 3,9 % (10,98 miljoner USD), följt av Italien med 3,4 % (9,50 miljoner USD) och Frankrike med 2,6 % (7,33 miljoner USD). Förenade Arabemiraten tog en åttonde plats med 2,3 % (6,60 miljoner USD), Indien lade till 2,0 % (5,52 miljoner USD) och Belgien rundade topp tio på 1,6 % (4,42 miljoner USD). Tillsammans utgjorde de tre bästa posterna 73,3 % av det totala exportvärdet.
Den ovanligt stora andelen av ospecificerad destination är inte ett datagap så mycket som en återspegling av vad Cabo Verde faktiskt säljer. Cabo Verdes officiella turism- och handelsplats beskriver Mindelos hamn som historiskt "Atlantens bensinstation", ett stopp för tankning av fartyg i mitten av havet sedan britterna etablerade koldepåer där på 1830-talet. Bränsle som säljs till fartyg som passerar genom, snarare än att levereras till ett specifikt importland, är en vanlig anledning till att handelsstatistiken registrerar en stor andel av exporten utan en tydlig destination, och den stämmer väl överens med kategorin mineralbränslen som dominerar fördelningen nedan. Spaniens och Portugals ledande positioner bland namngivna länder återspeglar Cabo Verdes koloniala och språkliga band till Portugal och dess geografiska närhet till Spaniens Kanarieöar, båda långvariga handels- och logistikpartners. Togo, Nederländerna, Italien, Frankrike, Förenade Arabemiraten, Indien och Belgien rundar ut en topp tio spridda över Västafrika, Europa och utanför, ingen av dem tillräckligt stor individuellt för att utmana de två iberiska marknaderna eller kategorin ospecificerad destination ovanför dem.
Marint bränsle och skaldjur dominerar en liten exportbas
Mineralbränslen, mineraloljor och relaterade destillationsprodukter ledde alla exportkategorier 2023, värda 171,72 miljoner USD och stod för 61,0 % av det totala exportvärdet. Kött, fisk eller kräftdjur och relaterade beredningar följde med 14,4 % (40,45 miljoner USD), och järnvägs-, spårvägslokomotiv och rullande materiel kom på tredje plats med 9,2 % (25,88 miljoner USD).
Fisk och kräftdjur i deras råa form ökade med 4,6 % (13,10 miljoner USD), medan maskiner och mekaniska apparater bidrog med 1,4 % (3,83 miljoner USD). Aluminium och artiklar därav gav 0,9 % (2,40 miljoner USD) och skor ökade med 0,8 % (2,35 miljoner USD). Elektriska maskiner och utrustning bidrog med 0,8% (2,33 miljoner USD), tobaksprodukter ökade med 0,7% (2,06 miljoner USD), och optiska instrument och mätinstrument stängde topp tio på 0,6% (1,72 miljoner USD).
Fuels dominerande andel återspeglar Cabo Verdes roll som tankning av fartyg snarare än någon inhemsk oljeproduktion, eftersom öarna inte har någon egen. Fisk och skaldjur, både bearbetade och råa, utgör tillsammans en meningsfull andel av exportvärdet, i överensstämmelse med en fiskeberoende ekonomi där fångster från omgivande Atlantvatten stödjer exportintäkter vid sidan av bränslehandeln. Järnvägs- och rullande materielutrustning på tredje plats är en ovanlig ingång för en önation utan eget järnvägsnät, och återspeglar sannolikt omlastnings- eller återexportaktivitet som passerar genom Cabo Verdes hamnar snarare än inhemskt producerade varor. Allt från maskiner ner till optiska instrument utgör en liten del av det totala, vilket understryker hur smal landets exportbas är utanför bränsle och fisk.
En pandemikollaps, sedan en stark återhämtning
Cabo Verdes export har följt en extremt volatil bana under de senaste fem åren. Exporten sjönk från 344,73 miljoner USD 2019 till bara 53,09 miljoner USD 2020, en allvarlig kollaps när den globala pandemin förde sjöfart och resor nästan stilla, innan den återhämtade sig till 234,91 miljoner USD 2021 och klättrade ytterligare till en femårshögsta nivå på 309,821 miljoner USD, sedan 309,821 miljoner USD. 281,68 miljoner dollar 2023.
Omfattningen av kollapsen 2020, och den fleråriga klättringen tillbaka mot pre-pandemiska nivåer som följde, illustrerar hur nära Cabo Verdes exportsiffror spårar global sjöfart och reseaktivitet med tanke på hur mycket av det totala bränslet som säljs till passerande fartyg. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.