01Najważniejsze Informacje
- Rumunia wyeksportowała w 2023 roku towary o wartości 100,64 mld USD, o 3,9% więcej niż w 2022 roku, kiedy wartość eksportu wyniosła 96,83 mld USD, po raz pierwszy przekraczając próg 100 mld USD w tym pięcioletnim zestawieniu danych.
- Maszyny i urządzenia elektryczne zajęły pierwsze miejsce wśród kategorii eksportowych z udziałem 18,1% całkowitej wartości eksportu (18,21 mld USD), nieznacznie wyprzedzając pojazdy z udziałem 15,5% (15,63 mld USD).
- Niemcy kupiły 20,8% rumuńskiego eksportu (20,97 mld USD), czyli więcej niż dwóch kolejnych partnerów handlowych łącznie.
- Dziewięć z dziesięciu najważniejszych partnerów eksportowych Rumunii to państwa członkowskie Unii Europejskiej.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $77,3mld | $71,0mld | $88,4mld | $96,8mld | $100,6mld |
03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Niemcy | $21,0mld | 20,8% |
| 2 | Włochy | $10,2mld | 10,2% |
| 3 | Francja | $6,4mld | 6,3% |
| 4 | Węgry | $5,7mld | 5,7% |
| 5 | Bułgaria | $4,2mld | 4,2% |
| 6 | Polska | $3,7mld | 3,7% |
| 7 | Holandia | $3,4mld | 3,4% |
| 8 | Turcja | $3,3mld | 3,3% |
| 9 | Hiszpania | $3,2mld | 3,2% |
| 10 | Czechy | $3,2mld | 3,2% |
04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $18,2mld | 18,1% |
| 2 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $15,6mld | 15,5% |
| 3 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $10,2mld | 10,1% |
| 4 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $5,3mld | 5,3% |
| 5 | Zboża | $4,5mld | 4,4% |
| 6 | Guma i artykuły z gumy | $3,6mld | 3,6% |
| 7 | Artykuły z żelaza lub stali | $3,4mld | 3,4% |
| 8 | Przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; Części i akcesoria do nich | $3,2mld | 3,2% |
| 9 | Meble; Pościel, Materace, Podstawki pod materace, Poduszki i podobne artykuły wypychane; Lampy i oprawy oświetleniowe, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; Znaki podświetlane, podświetlane tablice znamionowe i tym podobne; Budynki prefabrykowane | $3,1mld | 3,1% |
| 10 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $2,6mld | 2,6% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Wartość eksportu po raz pierwszy w tym zestawieniu przekroczyła 100 mld USD
Rumunia wyeksportowała w 2023 roku towary o wartości 100,64 mld USD, o 3,9% więcej niż w 2022 roku, kiedy wartość eksportu wyniosła 96,83 mld USD. Jest to najwyższa wartość odnotowana dla tego kraju w całym pięcioletnim zestawieniu oraz czwarty kolejny rok wzrostu od najniższego poziomu z okresu pandemii.
W 2019 roku wartość eksportu wyniosła 77,30 mld USD, po czym w 2020 roku spadła do 71,05 mld USD, gdy pandemia zakłóciła światowy handel. Szybko nastąpiło jednak ożywienie. Wartość eksportu wzrosła do 88,39 mld USD w 2021 roku, a następnie nadal rosła, osiągając 96,83 mld USD w 2022 roku i 100,64 mld USD w 2023 roku. W ciągu tych pięciu lat wartość rumuńskiego eksportu zwiększyła się o około jedną trzecią. Był to stabilny wzrost, a nie jednorazowy, gwałtowny skok. Taki stopniowy, utrzymujący się wzrost różni się od sytuacji w kilku innych gospodarkach uwzględnionych w tym zestawieniu, gdzie pojedyncza zmiana cen surowców lub gwałtowne odbicie po pandemii powodowały znacznie większe wahania rok do roku. Zdywersyfikowana baza produkcyjna zazwyczaj rozwija się bardziej równomiernie niż gospodarka skoncentrowana wokół jednego niestabilnego produktu eksportowego.
Pojazdy i maszyny elektryczne wskazują na rozbudowany sektor produkcji samochodów
Maszyny i urządzenia elektryczne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach eksportowych w 2023 roku, osiągając wartość 18,21 mld USD, czyli 18,1% całkowitego eksportu, nieznacznie wyprzedzając pojazdy z udziałem 15,5% (15,63 mld USD). Dacia-Renault i Ford stanowią główne filary rumuńskiego sektora produkcji samochodów, a znaczna część kategorii maszyn i urządzeń elektrycznych prawdopodobnie obejmuje przewody, elektronikę i komponenty dostarczane do tej samej branży, a nie odrębną gałąź działalności. Obie firmy prowadzą w Rumunii duże zakłady montażowe, Dacia w Mioveni, a Ford w Krajowie, produkując setki tysięcy pojazdów rocznie na rynki znacznie wykraczające poza granice kraju. Maszyny i urządzenia mechaniczne odpowiadały za 10,1% eksportu (10,18 mld USD), a paliwa mineralne za 5,3% (5,34 mld USD).
Zboża stanowiły 4,4% eksportu (4,46 mld USD), co odzwierciedla pozycję Rumunii jako znaczącego europejskiego eksportera zbóż. Guma i artykuły z gumy, przede wszystkim opony, odpowiadały za 3,6% (3,63 mld USD), co stanowi kolejną kategorię ściśle związaną z opisaną wyżej branżą motoryzacyjną. Wyroby z żelaza i stali stanowiły 3,4% eksportu (3,38 mld USD), a przyrządy optyczne i pomiarowe odpowiadały za 3,2% (3,22 mld USD). Meble stanowiły 3,1% eksportu (3,08 mld USD), a pierwszą dziesiątkę zamknęły tworzywa sztuczne z udziałem 2,6% (2,58 mld USD).
Maszyny i urządzenia elektryczne, pojazdy, maszyny oraz guma odpowiadają łącznie za niemal połowę całego rumuńskiego eksportu, a wszystkie cztery kategorie są w taki czy inny sposób powiązane z tym samym łańcuchem dostaw w branży motoryzacyjnej. Niewiele gospodarek uwzględnionych w tym zestawieniu wykazuje aż tak dużą koncentrację wokół jednego klastra przemysłowego, rozłożonego na wiele formalnych kategorii eksportowych. Statystyki handlowe klasyfikują towary według rodzaju produktu, przewody jako maszyny i urządzenia elektryczne, gotowe samochody jako pojazdy, a opony jako wyroby z gumy, bez względu na to, która fabryka lub który łańcuch dostaw faktycznie je wytworzył. Analiza podziału na kategorie z uwzględnieniem tego faktu ujawnia jeden klaster przemysłowy ukryty za tym, co na pierwszy rzut oka wygląda jak cztery niezwiązane ze sobą kategorie.
Niemcy kupują ponad jedną piątą rumuńskiego eksportu
Niemcy kupiły w 2023 roku 20,8% rumuńskiego eksportu o wartości 20,97 mld USD, czyli więcej niż dwóch kolejnych partnerów na tej liście łącznie. Włochy zajęły drugie miejsce z udziałem 10,2% (10,23 mld USD), a za nimi uplasowała się Francja z udziałem 6,3% (6,38 mld USD). Te trzy rynki odpowiadały łącznie za 37,3% całkowitej wartości eksportu.
Węgry odpowiadały za 5,7% eksportu (5,70 mld USD), a Bułgaria za 4,2% (4,18 mld USD). Polska stanowiła 3,7% eksportu (3,70 mld USD), a Holandia odpowiadały za 3,4% (3,40 mld USD). Turcja stanowiła 3,3% eksportu (3,31 mld USD), a Hiszpania odpowiadała za 3,2% (3,25 mld USD). Pierwszą dziesiątkę zamknęły Czechy z udziałem 3,2% (3,24 mld USD).
Dziewięć z tych dziesięciu rynków to państwa członkowskie Unii Europejskiej, a jedynym wyjątkiem jest Turcja. Ta koncentracja odzwierciedla głęboką integrację Rumunii z jednolitym rynkiem UE, na którym komponenty i gotowe pojazdy przemieszczają się przez granice przy minimalnych utrudnieniach, zaopatrując zakłady montażowe i dealerów w całym regionie, zamiast trafiać do jednego dominującego odbiorcy. Węgry, Bułgaria, Polska i Czechy uzupełniają znaczną część pozostałych pozycji na liście, co wskazuje na szerszą tendencję. Gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej coraz intensywniej handlują między sobą, a nie tylko z Europą Zachodnią, w miarę jak regionalne łańcuchy dostaw dojrzewały przez ostatnie dwie dekady członkostwa w UE. Rumuński łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej znajduje się w samym centrum tej szerszej sieci regionalnej.
Łącznie dane dotyczące rumuńskiego eksportu w 2023 roku przedstawiają obraz gospodarki produkcyjnej w znacznym stopniu opartej na przemyśle motoryzacyjnym, sprzedającej niemal wyłącznie na rynki Unii Europejskiej, przy czym Niemcy są zdecydowanie najważniejszym pojedynczym odbiorcą. To połączenie zapewniło stabilny, utrzymujący się wzrost, zamiast cyklu gwałtownego rozwoju i załamania obserwowanego w innych gospodarkach uwzględnionych w tym zestawieniu.