Vlag van Roemenië - Overzicht handelsstatistieken
Europa

Exportgegevens van Roemenië: 100,64 miljard dollar in 2023, een stijging van 3,9%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $100,6mld · Verandering Jaar-op-Jaar: +3,9% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Roemenië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $100.64 miljard, een stijging van 3.9% ten opzichte van $96.83 miljard in 2022. Daarmee werd voor het eerst de grens van $100 miljard overschreden in deze dataset over vijf jaar.
  • Elektrische machines voerden de exportcategorieën aan met 18.1% van het totaal ($18.21 miljard), nipt gevolgd door voertuigen met 15.5% ($15.63 miljard).
  • Duitsland kocht 20.8% van de Roemeense export ($20.97 miljard), meer dan de volgende twee handelspartners samen.
  • Negen van de tien belangrijkste exportpartners van Roemenië zijn lidstaten van de Europese Unie.

025-Jaarstrend

Exporttrend van Roemenië, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Roemenië per jaar: 2019 $77,3mld, 2020 $71,0mld, 2021 $88,4mld, 2022 $96,8mld, 2023 $100,6mld $77,3mld 2019 $71,0mld 2020 $88,4mld 2021 $96,8mld 2022 $100,6mld 2023
Exportwaarde van Roemenië per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $77,3mld$71,0mld$88,4mld$96,8mld$100,6mld

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 Duitsland $21,0mld 20,8%
2 Italië $10,2mld 10,2%
3 Frankrijk $6,4mld 6,3%
4 Hongarije $5,7mld 5,7%
5 Bulgarije $4,2mld 4,2%
6 Polen $3,7mld 3,7%
7 Nederland $3,4mld 3,4%
8 Turkije $3,3mld 3,3%
9 Spanje $3,2mld 3,2%
10 Tsjechië $3,2mld 3,2%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $18,2mld 18,1%
2 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $15,6mld 15,5%
3 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $10,2mld 10,1%
4 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $5,3mld 5,3%
5 Granen $4,5mld 4,4%
6 Rubber en artikelen daarvan $3,6mld 3,6%
7 Artikelen van ijzer of staal $3,4mld 3,4%
8 Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan $3,2mld 3,2%
9 Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen $3,1mld 3,1%
10 Kunststoffen en artikelen daarvan $2,6mld 2,6%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Roemenië, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Roemenië naar exportaandeel: Duitsland 20,8%, Italië 10,2%, Frankrijk 6,3%, Hongarije 5,7%, Bulgarije 4,2%, Polen 3,7%, Nederland 3,4%, Turkije 3,3%, Spanje 3,2%, Tsjechië 3,2% Roemenië (Eigen land) Duitsland 20,8% Italië 10,2% Frankrijk 6,3% Hongarije 5,7% Bulgarije 4,2% Polen 3,7% Nederland 3,4% Turkije 3,3% Spanje 3,2% Tsjechië 3,2%

06Analyse

De export overschreed voor het eerst in deze dataset de grens van $100 miljard

Roemenië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $100.64 miljard, een stijging van 3.9% ten opzichte van $96.83 miljard in 2022. Dit is het hoogste totaal voor het land in deze dataset over vijf jaar en het vierde opeenvolgende jaar van groei sinds het dieptepunt tijdens de pandemie.

De export bedroeg $77.30 miljard in 2019 en daalde vervolgens tot $71.05 miljard in 2020, toen de pandemie de wereldhandel verstoorde. Het herstel volgde snel. Het totaal steeg tot $88.39 miljard in 2021 en bleef oplopen tot $96.83 miljard in 2022 en $100.64 miljard in 2023. De totale Roemeense export is in deze periode van vijf jaar met ongeveer een derde gegroeid. Het gaat om een gestage stijging en niet om één plotselinge, spectaculaire sprong. Die geleidelijke, aanhoudende groei verschilt van die van verschillende andere economieën in deze dataset, waar één sterke schommeling van grondstoffenprijzen of een krachtig herstel na de pandemie veel grotere jaarlijkse veranderingen veroorzaakte. Een gediversifieerde industriële productiebasis groeit doorgaans gelijkmatiger dan een economie die sterk afhankelijk is van één volatiel exportproduct.

Voertuigen en elektrische machines wijzen op een omvangrijke automobielindustrie

Elektrische machines waren in 2023 de grootste exportcategorie, met een waarde van $18.21 miljard, oftewel 18.1% van het totaal. Daarmee bleven ze nipt voor op voertuigen, die 15.5% ($15.63 miljard) vertegenwoordigden. Dacia-Renault en Ford vormen de belangrijkste pijlers van de Roemeense automobielindustrie, en een groot deel van de categorie elektrische machines bestaat waarschijnlijk uit bedrading, elektronica en onderdelen die voor dezelfde industrie bestemd zijn, in plaats van uit een afzonderlijke bedrijfstak. Beide bedrijven exploiteren grote assemblagefabrieken in Roemenië, Dacia in Mioveni en Ford in Craiova, waar jaarlijks honderdduizenden voertuigen worden geproduceerd voor markten ver buiten de landsgrenzen. Machines en mechanische apparaten waren goed voor 10.1% ($10.18 miljard) en minerale brandstoffen droegen 5.3% ($5.34 miljard) bij.

Granen waren goed voor 4.4% ($4.46 miljard), wat de positie van Roemenië als belangrijke Europese graanexporteur weerspiegelt. Rubber en rubberproducten, met banden als belangrijkste onderdeel, vertegenwoordigden 3.6% ($3.63 miljard). Ook deze categorie is nauw verbonden met de hierboven beschreven automobielindustrie. Artikelen van ijzer en staal waren goed voor 3.4% ($3.38 miljard) en optische instrumenten en meetinstrumenten droegen 3.2% ($3.22 miljard) bij. Meubels waren goed voor 3.1% ($3.08 miljard) en kunststoffen sloten de top tien af met 2.6% ($2.58 miljard).

Elektrische machines, voertuigen, machines en rubber vertegenwoordigen samen bijna de helft van alles wat Roemenië naar het buitenland verkoopt. Alle vier categorieën zijn op de een of andere manier verbonden met dezelfde toeleveringsketen voor de automobielindustrie. Weinig economieën in deze dataset vertonen een vergelijkbare concentratie rond één industrieel cluster dat over meerdere formele exportcategorieën is verspreid. Handelsstatistieken classificeren goederen op basis van producttype. Bedrading valt onder elektrische machines, complete auto's onder voertuigen en banden onder rubber, zonder rekening te houden met de fabriek of de toeleveringsketen waaruit ze daadwerkelijk afkomstig zijn. Wanneer de uitsplitsing naar categorieën op die manier wordt gelezen, wordt duidelijk dat achter wat op het eerste gezicht vier losstaande categorieën lijken, één industrieel cluster schuilgaat.

Duitsland koopt meer dan een vijfde van de Roemeense export

Duitsland kocht in 2023 20.8% van de Roemeense export, ter waarde van $20.97 miljard. Dat is meer dan de volgende twee handelspartners op deze lijst samen. Italië stond op de tweede plaats met 10.2% ($10.23 miljard), gevolgd door Frankrijk met 6.3% ($6.38 miljard). Samen waren deze drie markten goed voor 37.3% van de totale exportwaarde.

Hongarije was goed voor 5.7% ($5.70 miljard) en Bulgarije droeg 4.2% ($4.18 miljard) bij. Polen vertegenwoordigde 3.7% ($3.70 miljard) en de Nederland was goed voor 3.4% ($3.40 miljard). Turkije vertegenwoordigde 3.3% ($3.31 miljard) en Spanje droeg 3.2% ($3.25 miljard) bij. Tsjechië sloot de top tien af met 3.2% ($3.24 miljard).

Negen van deze tien markten zijn lidstaten van de Europese Unie. Türkiye is de enige uitzondering. Deze concentratie weerspiegelt de sterke integratie van Roemenië in de interne markt van de EU, waar onderdelen en complete voertuigen met minimale handelsbelemmeringen de grenzen passeren. Zo bevoorraden ze assemblagefabrieken en autodealers in de ruimere regio, in plaats van uitsluitend naar één dominante afnemer te gaan. Hongarije, Bulgarije, Polen en Tsjechië vormen een groot deel van de rest van de lijst, wat op een bredere ontwikkeling wijst. Midden- en Oost-Europese economieën handelen steeds intensiever met elkaar en niet alleen met West-Europa, doordat regionale toeleveringsketens zich in de afgelopen twee decennia van EU-lidmaatschap verder hebben ontwikkeld. De Roemeense toeleveringsketen voor de automobielindustrie bevindt zich midden in dit bredere regionale netwerk.

Alles bij elkaar laten de Roemeense exportgegevens voor 2023 een industriële economie zien die grotendeels op de productie van voertuigen is gebouwd en haar goederen vrijwel volledig binnen de Europese Unie verkoopt, waarbij Duitsland veruit de belangrijkste afzonderlijke afnemer is. Deze combinatie heeft geleid tot een gestage, aanhoudende groei, in plaats van het patroon van sterke groei en scherpe terugval dat elders in deze dataset te zien is.

07Veelgestelde Vragen

Roemenië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 100,64 miljard dollar, een stijging van 3,9% ten opzichte van 96,83 miljard dollar in 2022. Daarmee werd in deze dataset voor het eerst de grens van 100 miljard dollar overschreden.

Elektrische machines en apparatuur vormden in 2023 de grootste exportcategorie en waren goed voor 18,1% van de totale exportwaarde, ter waarde van 18,21 miljard dollar. Daarmee lagen ze nipt voor op voertuigen, met 15,5% (15,63 miljard dollar). Dacia-Renault en Ford zijn de belangrijkste pijlers van de Roemeense automobielindustrie.

Duitsland kocht in 2023 20,8% van de Roemeense export (ter waarde van 20,97 miljard dollar), meer dan de volgende twee handelspartners op de lijst samen.

Negen van de tien belangrijkste exportpartners van Roemenië waren in 2023 lidstaten van de Europese Unie. Alleen Turkije vormde een uitzondering. Dit weerspiegelt de sterke integratie van Roemenië in de interne markt van de EU.