Flaga: Luksemburg — przegląd statystyk handlowych
Europa

Dane importowe z Luksemburga: 26,09 mld dolarów w 2023 r., spadek o 2,09%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $26,1mld · Zmiana Rok do Roku: -2,1% Zobacz Dane Eksportowe

01Najważniejsze Informacje

  • W 2023 r. Luksemburg zaimportował towary o wartości 26,09 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,09% w porównaniu z 26,64 mld dolarów w 2022 r.
  • Na drugim miejscu znalazły się paliwa mineralne z udziałem 12,80% (3,34 miliarda dolarów), a kategoria ta została zawyżona przez niskie podatki od paliwa w Luksemburgu i ciężką transgraniczną „turystykę paliwową”.
  • Pojazdy prowadziły we wszystkich kategoriach importu z udziałem 15,61% (4,07 miliarda dolarów), przy tej samej dynamice niskich podatków, która przyciąga zagranicznych kierowców do tankowania w Luksemburgu.
  • Belgia dostarczyła 24,07% luksemburskiego importu o wartości 6,28 miliarda dolarów, czyli więcej niż jakiekolwiek inne źródło.

02Trend 5-letni

Trend import — Luksemburg, 5 lat Wykres liniowy wartości import — Luksemburg według roku: 2019 $22,7mld, 2020 $20,9mld, 2021 $25,5mld, 2022 $26,6mld, 2023 $26,1mld $22,7mld 2019 $20,9mld 2020 $25,5mld 2021 $26,6mld 2022 $26,1mld 2023
Wartość import — Luksemburg według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $22,7mld$20,9mld$25,5mld$26,6mld$26,1mld

03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Belgia $6,3mld 24,1%
2 Niemcy $5,8mld 22,3%
3 Francja $2,7mld 10,5%
4 Pozostała Europa, npoz. $2,0mld 7,7%
5 Holandia $1,2mld 4,7%
6 Włochy $871,0mln 3,3%
7 Chiny $862,8mln 3,3%
8 Stany Zjednoczone $661,9mln 2,5%
9 Polska $605,0mln 2,3%
10 Hiszpania $476,0mln 1,8%

04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria $4,1mld 15,6%
2 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $3,3mld 12,8%
3 Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części $2,1mld 8,0%
4 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów $1,6mld 6,2%
5 Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych $1,4mld 5,2%
6 Żelazo i stal $1,2mld 4,6%
7 Produkty farmaceutyczne $741,0mln 2,8%
8 Guma i artykuły z gumy $731,7mln 2,8%
9 Artykuły z żelaza lub stali $632,1mln 2,4%
10 Napoje, wódki i ocet $625,5mln 2,4%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Luksemburg, import Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Luksemburg według udziału w import: Belgia 24,1%, Niemcy 22,3%, Francja 10,5%, Pozostała Europa, npoz. 7,7%, Holandia 4,7%, Włochy 3,3%, Chiny 3,3%, Stany Zjednoczone 2,5%, Polska 2,3%, Hiszpania 1,8% Luksemburg (Ten kraj) Belgia 24,1% Niemcy 22,3% Francja 10,5% Pozostała Europa, npoz. 7,7% Holandia 4,7% Włochy 3,3% Chiny 3,3% Stany Zjednoczone 2,5% Polska 2,3% Hiszpania 1,8%

06Analiza

Tanie podatki paliwowe kształtują to, co kupuje Luksemburg

W 2023 r. Luksemburg zaimportował towary o wartości 26,09 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,09% w porównaniu z 26,64 mld dolarów w 2022 r. We wszystkich kategoriach importu znalazły się pojazdy z udziałem 15,61% całości, o wartości 4,07 mld dolarów, a paliwa mineralne zajęły drugie miejsce z udziałem 12,80% (3,34 mld dolarów). Niższe podatki akcyzowe i podatek VAT w Luksemburgu utrzymują ceny paliw na niższym poziomie niż u sąsiadów, a w kraju znajduje się największa na świecie stacja paliw, która w pracowite dni obsługuje do 25 000 pojazdów i sprzedaje około 260 milionów litrów paliwa rocznie. Osoby dojeżdżające do pracy transgranicznie z Francji, Belgii i Niemiec rutynowo tankują w Luksemburgu w drodze do i z pracy, co powoduje, że wielkość importu paliwa do tego kraju znacznie przekracza to, co w przeciwnym razie zużyłaby niewielka populacja tego kraju. Kategoria pojazdów wykazuje powiązany wzorzec. Niższe podatki rejestracyjne i inne zachęty do zakupu sprawiają, że nowe samochody są tańsze w zakupie w Luksemburgu niż w kilku sąsiednich krajach, co przyciąga nabywców mieszkających tuż za granicą i zwiększa wielkość importu znacznie przekraczającą potrzeby ludności zamieszkującej ten kraj.

Maszyny przyczyniły się do wzrostu o 7,98% (2,08 miliarda dolarów), a maszyny elektryczne – o 6,16% (1,61 miliarda dolarów). Dostawy tworzyw sztucznych stanowiły 5,24% (1,37 miliarda dolarów). Żelazo i stal stanowiły 4,56% (1,19 miliarda dolarów). W zakładach ArcelorMittal w Luksemburgu głównym surowcem jest złom, pozyskiwany głównie w promieniu 300 km i topiony w elektrycznych piecach łukowych. Jest to model produkcji, który firma przyjęła po wyczerpaniu się krajowej rudy żelaza kilkadziesiąt lat temu. Produkty farmaceutyczne dodały 2,84% (741,04 mln USD), a kauczuk i artykuły z gumy – 2,81% (731,71 mln USD), co stanowi surowiec zasilający tę samą produkcję opon, która zajmuje ważne miejsce w luksemburskim eksporcie. Artykuły z żelaza lub stali dostarczyły 2,42% (632,13 mln dolarów), a napoje, alkohole wysokoprocentowe i ocet zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 2,40% (625,55 mln dolarów). Wspólna lektura luksemburskich list importu i eksportu ukazuje spójną historię przemysłu: złom stalowy i gumowy przybywają jako surowce, są przetwarzane przez lokalne zakłady ArcelorMittal i Goodyear i ponownie opuszczane jako gotowe produkty stalowe i opony kierowane na rynki w całej Europie.

Belgia i Niemcy wspólnie dostarczają prawie połowę importu

Belgia zapewnił 24,07% luksemburskiego importu w 2023 r. o wartości 6,28 miliarda dolarów, czyli więcej niż jakiekolwiek inne źródło. Niemcy uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 22,25% (5,80 miliarda dolarów), a Francja zajął trzecie miejsce z 10,50% (2,74 miliarda dolarów). Razem ci trzej najbliżsi sąsiedzi stanowili 56,83% całkowitej wartości importu, co stanowi jeszcze większą koncentrację niż to, co widać na luksemburskiej liście eksportów. Ta rozbieżność między koncentracją importu i eksportu ma sens, biorąc pod uwagę opisaną powyżej dynamikę pojazdów i paliwa: zakupy transgraniczne w naturalny sposób przebiegają przez te same kraje sąsiadujące, w których mieszkają i pracują sami nabywcy, wzmacniając i tak już napiętą regionalną strukturę handlu.

Przesyłki rejestrowane jako „Inna Europa, gdzie indziej” – zbiór wszystkich źródeł europejskich, dla których dane handlowe nie mogą być przypisane do żadnego kraju – wzrosły o 7,68% (2,00 miliarda dolarów). Holandia dostarczył 4,71% (1,23 miliarda dolarów), a Włochy 3,34% (871,02 miliona dolarów). Chiny dodał 3,31% (862,78 mln dolarów), a Stany Zjednoczone zapewnił 2,54% (661,85 mln dolarów). Polska wniósł 2,32% (605,04 mln dolarów), a Hiszpania zamknął pierwszą dziesiątkę z 1,82% (476,04 mln dolarów).

Import spadł drugi rok z rzędu

Całkowity import Luksemburga rósł przez większą część ostatnich pięciu lat, po czym nieznacznie spadł, podążając za wzorcem już widocznym po stronie eksportu jego handlu. W 2019 r. wyniósł 22,67 mld dolarów, w 2020 r. spadł do 20,88 mld dolarów w związku z zakłóceniem handlu przez pandemię, następnie wzrósł do 25,54 mld dolarów w 2021 r. i dalej do 26,64 mld dolarów w 2022 r., co stanowi najwyższy punkt w pięcioletnim okresie. W 2023 r. spadła do 26,09 mld dolarów, co stanowi drugi rok z rzędu, w którym odnotowano jedynie niewielkie zmiany.

Ta stabilność odzwierciedla pozycję Luksemburga jako małej, bogatej gospodarki ściśle zintegrowanej z trzema bezpośrednimi sąsiadami, a nie narażonej na niestabilne światowe rynki towarowe. Pojazdy i paliwo przemieszczają się w ramach transgranicznych zachęt podatkowych i sposobów dojazdów do pracy częściej niż w przypadku globalnych wahań cen, podczas gdy import złomu stalowego i gumy odzwierciedla stałe, bieżące potrzeby bazy produkcyjnej kraju. O ile nie nastąpi zasadnicza zmiana w regionalnej polityce podatkowej lub szok dla zakotwiczonego tam przemysłu stalowego i oponiarskiego, wygląda na to, że całkowity import Luksemburga będzie prawdopodobnie nadal rósł w małych przyrostach, a nie w gwałtownych wahaniach obserwowanych w gospodarkach eksportujących paliwa. Nawet kategorie paliw i pojazdów, niezwykłe jak na tak mały kraj, ich skala reagują głównie na decyzje dotyczące polityki podatkowej, a nie na rodzaj globalnych wstrząsów towarowych, które powodują znacznie większe wahania w gospodarkach bardziej zależnych od zasobów.

07Najczęściej Zadawane Pytania

W 2023 r. Luksemburg zaimportował towary o wartości 26,09 mld dolarów, co oznacza spadek o 2,09% w porównaniu z 26,64 mld dolarów w 2022 r.

Niższe podatki akcyzowe i VAT w Luksemburgu utrzymują ceny paliw na niższym poziomie niż u sąsiadów, a w kraju znajduje się największa na świecie stacja paliw, która w pracowite dni obsługuje do 25 000 pojazdów i sprzedaje około 260 milionów litrów paliwa rocznie. Osoby dojeżdżające do pracy transgranicznie z Francji, Belgii i Niemiec rutynowo tankują w Luksemburgu, zawyżając zarówno kategorię pojazdów (15,61%), jak i paliwa mineralne (12,80%).

Głównym surowcem luksemburskich zakładów ArcelorMittal jest złom, pozyskiwany głównie w promieniu 300 km i topiony w elektrycznych piecach łukowych. Taki model produkcji firma przyjęła po wyczerpaniu się krajowej rudy żelaza kilkadziesiąt lat temu. Żelazo i stal stanowiły 4,56% importu Luksemburga w 2023 r.

Belgia zapewniła 24,07% importu Luksemburga w 2023 r. o wartości 6,28 miliarda dolarów, czyli więcej niż jakiekolwiek inne źródło, za nią plasowały się Niemcy z 22,25% i Francja z 10,50%.